Whole-school Hour of Code events — Italy

  • Circolo didattico Nettuno
  • Don Bosco
  • Emanuele
  • Liceo Salvemini
  • Matteo Taddeo
  • Studente
  • Umberto primo
  • lidia poet
  • Aldo Moro (Abbiategrasso)
  • Ferrajolo - Siani (Acerra)
  • 3 istituto Gianni rodari (Acireale)
  • IC VIGOFUCCIO LA SPINA (Acireale)
  • Istituto comprensivo A.Castagnolo (Agrigento)
  • Omnicomprensivo Alanno (Alanno Scalo)
  • Janas Casula (Alatri)
  • IC Morea-Tinelli (Alberobello)
  • Scuola Secondaria di I grado Vivaldi (Alessandria)
  • Ic “Falcone” (Alife)
  • Scuola Primaria Allume classe I (Allume)
  • Itti (Altamura)
  • Pacelli / Ottavio serena (Altamura)
  • pacelli (Altamura)
  • mons. E. Bullian (Ampezzo)
  • ICS "Mariano-Fermi"-Scuola Secondaria di primo grado (Andria)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO Don Bosco - Manzoni (Andria)
  • FRACESCO DAL CER (Angiari)
  • 205° Circolo Didattico (Anguillara Sabazia)
  • I.C. Anzio IV - Giovanni Falcone (Anzio)
  • "Caduti per la libertà" (Anzola dell'Emilia)
  • I.C. "E. DE AMICIS" - PLESSO ARCOBALENO (Anzola dell'Emilia)
  • I.c. caduti per la libertà (Anzola dell'Emilia)
  • Scuola primaria di Aprica (Aprica)
  • IIS " Mazzocchi-Umberto I " (Ascoli Piceno)
  • A.Castigliano (Asti)
  • castigliano asti (Asti)
  • IC Rilke Scuola Primaria Santa Croce (Aurisina)
  • I.C. "De Curtis" (Aversa)
  • Liceo scientifico E. Fermi Aversa (Aversa)
  • I.C. Collodi-Marini (Avezzano)
  • Istituto Comprensivo "Leonardo da Vinci" (Azzate)
  • V Circolo Gramsci (Bagheria)
  • scuola primaria "E.Gianturco". (Banzi)
  • Amedeo D'Aosta (Bari)
  • I.C.S. Japigia 2 Torre a Mare Bari (Bari)
  • I.c.”N. Zingarelli” (Bari)
  • Istituto Comprensivo Massari galilei (Bari)
  • NICCOLO' PICCINNI (Bari)
  • Scuola Media G. Laterza (Bari)
  • Socrate (Bari)
  • deamicis-dizonno (Bari)
  • gaetano Salvemini (Bari)
  • istituto comprensivo Zingarelli Bari (Bari)
  • socrate bari (Bari)
  • Istituto Comprensivo Navelli (Barisciano)
  • 6°Circolo Didattico "R. Girondi" (Barletta)
  • IC Gatto Battipaglia (Battipaglia)
  • Istituto Comprensivo "Aurelio Saliceti" (Bellante)
  • scuola dell'infanzia Belmonte Piceno (Belmonte Piceno)
  • scuola infanzia (Belmonte Piceno)
  • Istituto Santo Bambino Gesù (Bergamo)
  • Scuola Montessori (Bergamo)
  • I.C. Biella 3 scuola dell'infanzia Villaggio Sportivo (Biella)
  • Liceo Sylos (Bitonto)
  • Primaria Rango (Bleggio Superiore)
  • istituto comprensivo "Amatuzio Pallotta" di Boiano (Bojano)
  • Don Milani (Bologna)
  • Sacro Cuore (Bologna)
  • Suor Teresa veronesi (Bologna)
  • Scuola Primaria di Bompietro ( Ic di Petralia Soprana) (Bompietro)
  • Scuola Primaria Sette fratelli cervi (Bonemerse)
  • IC EST 3 BRESCIA (Brescia)
  • Maria Ausiliatrice (Brescia)
  • Scuola Pimaria A.Manzoni ICbressoviaBologna (Bresso)
  • ipsia galileo ferraris (Brindisi)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO FILIPPO DE PISIS (Brugherio)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO CARIATI (Buccinasco)
  • Enaio Lombardia (Busto Arsizio)
  • IC Santa Caterina (Cagliari)
  • ic SANTA CATERINA (Cagliari)
  • medie calderino (Calderino)
  • alessio narbone (Caltagirone)
  • I.C. Camisano Vicentino (Camisano Vicentino)
  • I.C. Campora Aiello (Campora San Giovanni)
  • Scuola primaria Fancesco Maria da Camporosso (Camporosso)
  • artom canelli (Canelli)
  • itis alessandro artom (Canelli)
  • II.SS. G.Galilei (Canicattì)
  • galileo galilei (Canicattì)
  • I.C. "Toscanini" (Capiago Intimiano)
  • AMEDEO MOSCATI - PONTECAGNANO FAIANO (Capitignano)
  • Scuola Primaria Serbariu (Carbonia)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO CARIATI (Cariati)
  • Scuola primari Vittorio Emanuele (Cariati Marina)
  • primaria (Carife)
  • DON GIOVANNI BISIO (Carpeneto)
  • L. Gasparotto (Carpi)
  • Scuola Primaria Gianni Rodari (Carpi)
  • Istituto Comprensivo "G.Taliercio" (Carrara)
  • IC Carugate (Carugate)
  • I.A.C. "don Diana" (Casal di Principe)
  • G. Marconi (Casale di Scodosia)
  • Scuola Primaria "G. Marconi" (Casale di Scodosia)
  • Polo Romani (Casalmaggiore)
  • Romani (Casalmaggiore)
  • IC viviani Casalnuovo Napoli (Casalnuovo di Napoli)
  • ic "Viviani " Casalnuovo di Napoli NA (Casalnuovo di Napoli)
  • 1° cd "G. Marconi" (Casamassima)
  • io (Case Nuove)
  • I.C.Ruggiero-3°Circolo (Caserta)
  • Istituto Comprensivo Ruggiero 3 Circolo Caserta (Caserta)
  • Scuola Primaria "Della Valle" (Casette d'Ete)
  • I. C. G. De Petra (Casoli)
  • Gandhi (Casoria)
  • I.C.NINO CORTESE (Casoria)
  • Dante Alighieri (Cassine)
  • IC LANZARA (Castel San Giorgio)
  • I.C.Roncoferraro (Castel d'Ario)
  • Scuola Primaria "Giosuè Carducci" (Castel d'Ario)
  • IC "Joseph Stella" Muro Lucano (Castelgrande)
  • IISS Mattarella Dolci (Castellammare del Golfo)
  • I.C. "L. DENZA" (Castellammare di Stabia)
  • Primaria Capoluogo (Castelliri)
  • Cattaneo-Dall'Aglio (Castelnovo ne' Monti)
  • Istituto Comprensivo Castiglione 1 - "P.C. Beschi" (Castiglione delle Stiviere)
  • Direzione Didattica Statale Primo circolo Castrovillari (Castrovillari)
  • Cannizzaro (Catania)
  • Dante Alighieri (Catania)
  • I.C.Petrarca (Catania)
  • I.C.S Campanellasturzo (Catania)
  • I.C.S.Campanella Sturzo (Catania)
  • IC Sante Giuffrida (Catania)
  • Sigonella ES (Catania)
  • dante alighieri catania (Catania)
  • IC M PRETI CATANZARO (Catanzaro)
  • Pascoli (Catanzaro)
  • ic pascoli-aldisio (Catanzaro)
  • pascoli (Catanzaro)
  • I.C.GiovanniXXIII Cava dei Tirreni (Cava de' Tirreni)
  • Scuola primaria Pascoli (Cazzago Brabbia)
  • Alberghiero Cecccano (Ceccano)
  • Istituto Gemelli (Cecina)
  • istituto comprensivo di cepagatti (Cepagatti)
  • Scuola Primaria "G.Ungaretti" ISA 20 Bolano (Ceparana)
  • IC DE LUCA PICIONE CARAVITA (Cercola)
  • Scuola Primaria "M.Montessori" (Chiaravalle)
  • I.c Chieri 1 (Chieri)
  • Istituto comprensivo Isola del Liri (Chieti)
  • SCUOLA DELL'INFANZIA DI RIPACORBARIA (Chieti)
  • I.C. Chioggia 2 (Chioggia)
  • Istituto Comprensivo Chioggia 5 (Chioggia)
  • primaria B. Caccin (Chioggia)
  • Istituto comprensivo Cosola (Chivasso)
  • Primaria M. Valorsi di Cigole (Cigole)
  • Scuola Primaria Cingoli (Cingoli)
  • Cristoforo Colombo (Città Metropolitana di Napoli)
  • Istituto Comprendivo Don Milani Colonna- Monteporzio (Colonna)
  • Secondo Circolo Comiso (Comiso)
  • Associaizone scuola Montessori Como (Como)
  • Dedalo - Orsoline San Carlo - Como (Como)
  • Istituto Comprensivo Como Rebbio (Como)
  • Istituto Comprensivo Falcone (Copertino)
  • I.C "Guidi" - Plesso "Toscano" (Corigliano Calabro)
  • Scuola Media Toscano (Corigliano Calabro)
  • Scuola primaria Madonna della Catena (Corigliano Calabro)
  • ICS VIA DA VINCI (Cornaredo)
  • I.C. "LUIGI LANZI" (Corridonia)
  • IIS FALCONE-RIGHI (Corsico)
  • Istituto Comprensivo di Cortemilia-Saliceto (Cortemilia)
  • Scuola di Cortemilia (Cortemilia)
  • I.C Cosenza I (Cosenza)
  • IC GULLO COSENZA IV (Cosenza)
  • I. C. Cremona Uno - Capra Plasio (Cremona)
  • Scuola Primaria Trento Trieste (Cremona)
  • TRENTO TRIESTE (Cremona)
  • primaria "Bissolati" (Cremona)
  • scuola primaria BOSCHETTO - IC Cremona Uno (Cremona)
  • I. C. “ Salvatore Quasimodo” (Crispano)
  • I.C. “M. G. Cutuli” (Crotone)
  • Istituto comprensivo Gonzaga (Eboli)
  • istituto comprensivo Erchie (Erchie)
  • IC3decurtis-ungaretti (Ercolano)
  • IC RAFFAELLO SANZIO (Falconara Marittima)
  • ICS G. Padalino (Fano)
  • Maria Montessori (Fano)
  • Montessori (Fano)
  • Istituto Comprensivo Ferentino 1 (Ferentino)
  • Istituto Comprensivo di Fiano Romano (Fiano Romano)
  • IC FIGINO SERENZA (Figino Serenza)
  • GUIDOTTI SPEZZANO CLASSE 4 C (Fiorano Modenese)
  • Istituto Comprensivo "Compagni-Carducci", Firenze (Firenze)
  • International School of Florence (Florence)
  • I.C.S. da Feltre - Zingarelli (Foggia)
  • San Giovanni Bosco - Foggia (Foggia)
  • Scuola Media Dante Alighieri Foggia (Foggia)
  • Scuola Primaria "G. Leopardi" (Foggia)
  • IIS "G. Filangieri" (Formia)
  • scuola primaria Elsa Morante (Fornaci)
  • Secondo Istituto Comprensivo (Francavilla Fontana)
  • ISIS "G. Filangieri" (Frattamaggiore)
  • Massimo Stanzione (Frattamaggiore)
  • Istituto Comprensivo Frosinone 4 (Frosinone)
  • I.C. "L. Bassi - S. Catalano" TPIC82500N (Fulgatore)
  • Principe Amedeo (Gaeta)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO POLO 3 GALATINA (Galatina)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO STATALE POLO 3 GALATINA (Galatina)
  • I.S.I.S Gadda Rosselli (Gallarate)
  • Scuola secondaria I grado Garaguso (Garaguso)
  • Primaria Gaggero (Genoa)
  • Scuola Primaria Giacomo Canepa (Genoa)
  • AMEDEO MOSCATI - PONTECAGNANO FAIANO (Giffoni Sei Casali)
  • D.D. "DON MILANI" (Giffoni Valle Piana)
  • AMEDEO MOSCATI - PONTECAGNANO FAIANO (Giffoni sei Casali)
  • I.C. "GIOVANNI XXIII" BARILE- RIPACANDIDA- GINESTRA (Ginestra)
  • Istituto Comprensivo Anna Rita Sidoti Gioiosa Marea (Gioiosa Marea)
  • AZZURRA S.R.L (Giugliano in Campania)
  • GIUGLIANO 5 (Giugliano in Campania)
  • Giuliano 2 De Filippo (Giugliano in Campania)
  • Istituto Comprensivo Goito (Goito)
  • Plesso Stagile (Gragnano)
  • IC De Amicis - Grottaglie (TA) - TAIC84200E (Grottaglie)
  • Istituto Omnicomprensivo di Guardiagrele (Guardiagrele)
  • Mons.Damiano Filia (Illorai)
  • School 3 (Imperia)
  • Scuola Primaria Fontana Scurano (Intignano)
  • Direzione Didattica Galileo Galilei (L'Aquila)
  • Scuola Primaria Adriana Revere (La Spezia)
  • G. B. L. Badarò (Laigueglia)
  • Istituto Comprensivo Borrello Fiorentino (Lamezia Terme)
  • Achille Campanile Lariano (Lariano)
  • ICGiovanniXXIII (Lauria)
  • Arcobaleno classe IV (Lavino di Mezzo)
  • IC Lavis (Lavis)
  • SSPG aldo stainer lavis (Lavis)
  • aldo stainer lavis (Lavis)
  • IC Galateo-Frigole (Lecce)
  • Istituto Tecnico G.Deledda (Lecce)
  • istituto comprensivo Galateo Frigole Lecce (Lecce)
  • IC LEGNAGO 02 PRIMARIA"ETTORE RIELLO" (Legnago)
  • Scuola Primaria Bruno Tosi (Legnago)
  • ettore riello legnago (Legnago)
  • scuola primaria Ettore Riello (Legnago)
  • Renzo Tatarelli (Lenola)
  • I.C.Don Lorenzo Milani Leverano LECCE (Leverano)
  • Villa Corridi (Livorno)
  • agostino bassi (Lodi)
  • Carminati (Lonate Pozzolo)
  • Scuola Primaria "Longobardi Marina" (Longobardi Marina)
  • Secondaria (Lovere)
  • Luciano Donatelli (Lucca)
  • Scuola Secondaria di Primo Grado "Ignazio Silone" (Luco dei Marsi)
  • Scuola Primaria "Codazzi-Gardenghi" (Lugo)
  • SCUOLA PRIMARIA DI MACCACARI (Maccacari)
  • Scuola Primaria " Edmondo De Amicis" di Maccacari (VR) (Maccacari)
  • I.I.S. MATTEO RICCI (Macerata)
  • Villaggio dei Ragazzi (Maddaloni)
  • Scuola Primaria "A. Negri" (Magnago)
  • Ippolito Nievo (Mantova)
  • Enrico Fermi (Mantua)
  • Primaria Ippolito Nievo (Mantua)
  • Don Milani (Manzolino)
  • Giuseppe montalto (Marausa, Trapani)
  • MARCONI (Marcianise)
  • I.P.S.S.A.R Margherita di Savoia (Margherita di Savoia)
  • I.P.S.S.A.R. (Margherita di Savoia)
  • I.P.S.S.A.R. Margherita Di Savoia (Margherita di Savoia)
  • I.P.S.S.A.R. Margherita di Savoia (Margherita di Savoia)
  • IPSSAR Margherita di Savoia (Margherita di Savoia)
  • IPSSOA MARGHERITA DI SAVOIA (Margherita di Savoia)
  • Ipsseoa Margherita di Savoia (Margherita di Savoia)
  • i.p.s.s.e.o.a.r. Margherita di Savoia (Margherita di Savoia)
  • ippssamargherita di savoia (Margherita di Savoia)
  • ipssarmargherita di savoia (Margherita di Savoia)
  • ipsseoa alberghiero margherita di savoia (Margherita di Savoia)
  • ipsseoa margherita di savoia (Margherita di Savoia)
  • ipssoa Margherita di Savoia (Margherita di Savoia)
  • ipssoa margherita di savoia (Margherita di Savoia)
  • TALIERCIO (Marina di Carrara)
  • IC DON TONINO BELLO (Mariotto)
  • ITT "Piersanti Mattarella" I. S. GiovanniXXIII-Cosentino (Marsala)
  • Tecnico industriale (Marsala)
  • I.O.Marsciano (Marsciano)
  • Istituto Omnicomprensivo "Salvatorelli-Moneta" (Marsciano)
  • Alfieri Bertagnini (Massa)
  • I. C. Don Breschi (Massa Marittima)
  • I.C."Don Curzio Breschi" (Massa Marittima)
  • Infanzia Massa Marittima (Massa Marittima)
  • Infanzia statale Massa Marittima (Massa Marittima)
  • Primaria Massa marittima grosseto (Massa Marittima)
  • Primaria di Massa Marittima (Massa Marittima)
  • Scuola Primaria Massa Marittima (Massa Marittima)
  • Sec.I grado Massa Marittima (Massa Marittima)
  • I.I.S PENTASUGLIA-MATERA (Matera)
  • IC Pascoli Matera (Matera)
  • IIS Pentasuglia-Matera (Matera)
  • Primaria Gaggero (Mele)
  • Scuola Media di Mele (Mele)
  • De amicis (Melzo)
  • IISS "Vanoni" Menaggio (Menaggio)
  • Primaria Montello - Classe 1A/5A (Merate)
  • Beatrice (Mesagne)
  • I.C. n.7 Enzo Drago (Messina)
  • I:C: Elio Vittorini n 15 (Messina)
  • Ic Santa Margherita (Messina)
  • SCUOLA PRIMARIA SCROSATI, 3 (Milan)
  • SCUOLA SVIZZERA MILANO (Milan)
  • StLouis (Milan)
  • Istituto Orsoline di San Carlo (Milano)
  • faes argonne (Milano)
  • vittoria colonna (Milano)
  • I.T.T. ETTORE MAJORANA (Milazzo)
  • istituto comprensivo adele zara (Mira)
  • Scuola dell'infanzia di Mocaiana (Mocaiana)
  • Don Milani (Modena)
  • IC4 Modena _ G. Ferraris (Modena)
  • IC9 Modena Scuola primaria Cittadella (Modena)
  • scuola primaria "C. Menotti" (Modena)
  • I CD MONTESSORI (Mola di Bari)
  • ICS SAN GIOVANNI Bosco (Molfetta)
  • G. Cantore (Moltrasio)
  • Emanuele basile (Monreale)
  • Don Lorenzo Milani (Monte Porzio Catone)
  • IC "Don LOrenzo Milani" (Monte Porzio Catone)
  • IC Don Lorenzo Milani (Monte Porzio Catone)
  • IC “Don Lorenzo Milani” (Monte Porzio Catone)
  • IC “Don Milani” (Monte Porzio Catone)
  • Giovanni XXIII (Monte San Biagio)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO GIOVANNI XXIII (Monte San Biagio)
  • Scuola Primaria (Montecilfone)
  • Romualdo Trifone (Montecorvino Rovella)
  • IC MONTEFORTE D'ALPONE (Monteforte d'Alpone)
  • Lucidio Ceci (Montegiorgio)
  • scuola infanzia Montegiorgio capoluogo (Montegiorgio)
  • Primaria Anna Frank (Montemurlo)
  • Istituto Comprensivo Buozzi (Monterotondo)
  • Scuola primaria Monterotondo marittimo (Monterotondo Marittimo)
  • Istituto comprensivo I. Silone (Montesilvano)
  • International School of Monza (Monza)
  • IC Valle del Conca (Rimini) ITALY (Morciano di Romagna)
  • ISC MONTI DAUNI (Motta Montecorvino)
  • Istituto Comprensivo J Stella Muro Lucano (Muro Lucano)
  • E.a.mario (Naples)
  • IC Baracca-V. Emanuele II (Naples)
  • ic 64 rodari moscati (Naples)
  • Cinzia Ostrifate (Napoli)
  • I.C. "Alpi - Levi" Scampia, Napoli (Napoli)
  • I.C. TITO LUCREZIO CARO -C.D. 85° BERLINGIERI NAPOLI NAIC8EP00R (Napoli)
  • I.S.I.S. ALFONSO CASANOVA -NAPOLI (Napoli)
  • Istituto Sacro Cuore (Napoli)
  • Luigi vanvitelli (Napoli)
  • Polo 2 Renata Fonte Nardó (Nardò)
  • CIRCOLO DIDATTICO NETTUNO (Nettuno)
  • C. Dusmet (Nicolosi)
  • C.dusmet (Nicolosi)
  • Dusmer (Nicolosi)
  • Via dusmet (Nicolosi)
  • Istituto Comprensivo Rosciano (Nocciano)
  • II Istituto Comprensivo (Nocera Inferiore)
  • II Istituto Comprensivo Nocera Inferiore (Nocera Inferiore)
  • II Istituto Comprensivo Nocera Inferiore (SA) (Nocera Inferiore)
  • IV Istituto Comprensivo Statale Nocera Inferiore (Nocera Inferiore)
  • IC "Pontieri" di Nocera Terinese (Nocera Terinese)
  • 2°CD "De Gasperi" (Noicattaro)
  • Merliano-Tansillo (Nola)
  • Istituto Immacolata (Novara)
  • Rodari (Novara)
  • ISTITUTO FOGAZZARO (Noventa Vicentina)
  • Istituto Comprensivo "A. Fogazzaro" di Noventa Vicentina (Noventa Vicentina)
  • American School of Milan (Noverasco di Opera)
  • Engim veneto SFP Brandolini Rota (Oderzo)
  • Scuola Primaria Olmedo - Istituto Comprensivo Eleonora d'Arborea (Olmedo)
  • Istituto comprensivo Omignano Scalo (Omignano Scalo)
  • American School of Milan (Opera)
  • DEGRASSI (Opicina)
  • scuola primaria Morante (Oriago)
  • Istituto Comprensivo Statale n. 3 Oristano (Oristano)
  • Scuola Primaria Madre Teresa Quaranta (Oristano)
  • G.Marconi (Pace del Mela)
  • "Scuola dell'Infanzia Pacecco" secondo circolo didattico S.G.Bosco Terlizzi (ba) (Paceco)
  • Allende (Paderno Dugnano)
  • I.C."Don Bosco" Cantinella (Paderno Dugnano)
  • Istituto Vendramini (Padua)
  • Scuola primaria S.Rita (Padua)
  • XII Istituto Comprensivo di Padova (Padua)
  • scuola primaria "E.Cornaro" (Padua)
  • 3 Pagani (Pagani)
  • Direzione Didattica Statale 3° Circolo C. Collodi" di Pagani (SA) (Pagani)
  • Terzo Circolo Didattico di Pagani (Pagani)
  • nicola ruffo (Palagiano)
  • A. Gabelli (Palermo)
  • D.D Gebelli (Palermo)
  • D.D. ARISTIDE GABELLI PALERMO (Palermo)
  • D.D. Gabelli (Palermo)
  • I.C.S. PEREZ MADRE TERESA DI CALCUTTA (Palermo)
  • I.T.I.S. Vittorio Emanuele III (Palermo)
  • Istituto tecnico industriale statale Vittorio Emanuele III (Palermo)
  • IC Karol Wojtyla Palestrina (Roma) (Palestrina)
  • Scuola Primaria Guglielmazzi (Pallanza)
  • Istituto Comprensico "G. De Petra" (Palombaro)
  • SCUOLA IDA E FELICE GAJO (Parabiago)
  • JACOPO SAN VITALE (Parma)
  • Ist.F.lli Trillini Osimo Scuola Primaria Passatempo (Passatempo)
  • Scuola Primaria Falcone (Pastorano)
  • IC Mangone grimaldi (Paterno Calabro)
  • Pascoli (Pavia)
  • Scuola Primaria "G. Pascoli" (Pavia)
  • Scuola Primaria Santa Lucia - Perugia (Perugia)
  • G. Galilei (Pescara)
  • G.Galilei (Pescara)
  • Galileo Galilei (Pescara)
  • Galileo Galilei Alumni (Pescara)
  • Liceo Scientifico statale Galileo Galilei (Pescara)
  • Liceo scientifico Galileo Galilei (Pescara)
  • Scuola Media "L. Antonelli" (Pescara)
  • Scuola Primaria Renzetti (Pescara)
  • i.c pescara 6 "b.croce" (Pescara)
  • liceo scientifico Galileo Galilei Pescara (Pescara)
  • I. C. SKANDERBEG (Piana degli Albanesi)
  • IC Skanderbeg Piana degli Albanesi (Piana degli Albanesi)
  • Scuola Primaria Piane di Montegiorgio (Piane di Montegiorgio)
  • scuola dell'infania Piane di Mntegiorgio (Piane di Montegiorgio)
  • scuola infanzia Piane di Montegiorgio (Piane di Montegiorgio)
  • Scuola dell'infanzia Sant' Antonio (Pianiga)
  • I.C. CHINNICI-RONCALLI (Piazza Armerina)
  • Gino Luzzatto (Pisa)
  • I.c don Milani lamezia terme cz plesso Platania (Platania)
  • ISIS Leonardo Da Vinci (Poggiomarino)
  • Istituto Comprensivo Pollica "G.Patroni" (Pollica)
  • andrea saveriano (Pomigliano d'Arco)
  • I.C. PONTASSSIEVE FIRENZE PLESSO DE AMICIS (Pontassieve)
  • IC PONTASSIEVE plesso CALVINO (Pontassieve)
  • I.C. Ponte (Ponte)
  • Primaria "Giuliani" (Ponte San Nicolò)
  • Gianni Rodari IC S. Antonio (Pontecagnano Faiano)
  • IC Moscati (Pontecagnano Faiano)
  • Istituto Comprensivo Amedeo Moscati (Pontecagnano Faiano)
  • IC1 Pontecorvo (Pontecorvo)
  • iti g marconi (Pontedera)
  • 4I.C.De Lauzieres (Portici)
  • IC 4 De Lauzieres (Portici)
  • ISC "Rita Levi Montalcini" (Porto Sant'Elpidio)
  • Scuola Secondaria di I grado Marconi (Porto Sant'Elpidio)
  • Gino Luzzatto (Portogruaro)
  • luzzato (Portogruaro)
  • Giovanni Paolo II (Pozzoleone)
  • IC 6 Quasimodo Dicearchia di Pozzuoli (Pozzuoli)
  • SCUOLA PRIMARIA DI PRALBOINO (Pralboino)
  • Scuola Primaria Mario del Grosso (Prata Camportaccio)
  • 6° Circolo R. Girondi (Province of Barletta-Andria-Trani)
  • Istituto comprensivo "I. Petrone" di Campobasso (Province of Campobasso)
  • lord (Province of Foggia)
  • school 4 (Province of Foggia)
  • i e la milagrosa (Province of Piacenza)
  • I.C. n. 3 Quartu S.E. (Quartu Sant'Elena)
  • Scuola secondaria di I grado, via Bach (I.C. 4) (Quartu Sant'Elena)
  • 1B- ICberlinguer Ragusa (Ragusa)
  • G.F. Ingrassia (Regalbuto)
  • Corrado Alvaro (Reggio Calabria)
  • CSIC8AK00C IC Rende Commenda (Rende)
  • nms (Rimini)
  • IC " EX Circolo didattico" Rionero in Vulture (Rionero in Vulture)
  • Parisi (Rionero in Vulture)
  • IC Barile (Ripacandida)
  • Istituto Comprensivo Riva Ligure-San Lorenzo al Mare (Riva Ligure)
  • Scuola Primaria Rivalta Bormida (Rivalta Bormida)
  • Scuola primaria ISSA Annunziata (Rivarolo Canavese)
  • Casamarina 5 elementare (Rocca d'Evandro)
  • Istituto Omnicomprensivo Roccaraso (Roccaraso)
  • Scuola Primaria Roccaraso (Roccaraso)
  • I.C. "G. FALCONE E P. BORSELLINO" DI PIETRAMELARA (CE) (Roccaromana)
  • Ic rogliano (Rogliano)
  • Ada negri (Roma)
  • I.C"DON LORENZO MILANI" MONTE PORZIO CATONE (RM) (Roma)
  • I.C.Via baccano (Roma)
  • ISTITUTO NOSTRA SIGNORA DEL SUFFRAGIO (Roma)
  • Marymount International School (Roma)
  • Scuola Secondaria I grado "Massimo Gizzio" (Roma)
  • liceo Machiavelli roma (Roma)
  • pintor (Roma)
  • I. C. P. M. Corradini (Rome)
  • I.C. Alessandro Magno” di Roma (Rome)
  • IC. Guido Milanesi (Rome)
  • Istituto Comprensivo Via Latina 303 Roma (Rome)
  • Piva (Rome)
  • franc (Rome)
  • gerini (Rome)
  • i.c. via latina 303 (Rome)
  • IC ArcolaAmeglia Romito (Romito Magra)
  • "A. Pasetto" secondaria di 1 grado, Roncanova (Roncanova)
  • I.C.S. "V.Tieri" (Rossano)
  • Plesso G.Rodari (Rossano)
  • G. Zanella (Rosà)
  • G.BOVIO (Ruvo di Puglia)
  • ic andrea ferri (Sala Bolognese)
  • Istituto comprensivo "Ten. Davia" Salandra (Salandra)
  • Istituto Comprensivo Alfano Quasimodo - Scuola Primaria (Salerno)
  • Santa Teresa del Bambino Gesù (Salerno)
  • montecorvino pugliano (Salerno)
  • Primaria Emanuele Filiberto di Savoia (Saletto)
  • Scuola Primaria Carlo Cassola (Saline)
  • I.C.Montebello Jonico (Saline Joniche)
  • Istituto Comprensivo Montebello Jonico (Saline Joniche)
  • Istituto Comprensivo di Montebello Jonico (Saline Joniche)
  • Istituto comprensivo Montebello Jonico (Saline Joniche)
  • Scuola Secondaria di primo grado "S.Pio Da Pietrelcina" - Saline (Saline Joniche)
  • Scuola Secondaria di primo grado "S.Pio da Pietrelcina" Saline (RC) (Saline Joniche)
  • Istituto Comprensivo Botrugno Nociglia San Cassiano Supersano (San Cassiano)
  • Suola secondaria di primo grado giosuè carducci (San Cataldo)
  • Istituto comprensivo San cipirello (San Cipirello)
  • Scuola Primaria "Forte '48" (San Donà di Piave)
  • Scuola primaria Enrico Fermi (San Donà di Piave)
  • Magistri Intelvesi (San Fedele Intelvi)
  • IC SPOLETO 2 _sede " MANZONI" (San Giacomo, Spoleto)
  • Istituto comprensivo di San Giorgio a Liri , Scuola Primaria. (San Giorgio A Liri)
  • Scuola Primaria (San Giorgio a Liri)
  • miniera del sapere (San Giovanni di Baiano)
  • Istituto Comprensivo F.lli Bandiera (San Giovanni in Fiore)
  • Istituto Comprensivo Statale n2 Scuola media "G.Mameli" di San Giovanni in Persiceto (Bologna) (San Giovanni in Persiceto)
  • Ic Bozzolo (San Martino Dall'argine)
  • Scuola primaria S. Piero (San Piero)
  • Istituto Comprensivo Legnago 2-Scuola Primaria di San Vito “Don Cirillo Boscagin” (San Pietro)
  • San Giovanni Bosco (San Pietro Viminario)
  • IAC di San Prisco (San Prisco)
  • De Amicis (San Severo)
  • IS Petrarca Padre Pio (San Severo)
  • Anna frank (Sanfatucchio)
  • Direzione Didattica "F. Rasetti" (Sanfatucchio)
  • B. Roghi (Sanguinetto)
  • Bruno Roghi (Sanguinetto)
  • Scuola Primaria "B.Roghi" di Sanguinetto (Sanguinetto)
  • scuola primaria sanguinetto (Sanguinetto)
  • Borgo Rodari Sanremo (Sanremo)
  • Istituto Comprensivo N.2 Sant'Agata de' Goti (BN) (Sant'Agata Dé Goti)
  • Scuola primaria Luigi Capuana (Sant'Agata di Militello)
  • I.C. San Giorgio a Liri ( FR) (Sant'Andrea del Garigliano)
  • Don Milani (Sant'Angelo di Piove di Sacco)
  • IC EDoardo De Filippo (Sant'Egidio del Monte Albino)
  • Istituto comprensivo Santa Caterina-Resuttano (Santa Caterina Villarmosa)
  • Primaria G.Pascoli (Santa Croce sull'Arno)
  • pasquale galuppi (Santa Lucia del Mela)
  • Istituto Comprensivo Badesi (Santa Maria Coghinas)
  • SCUOLA PRIMARIA "FELICE MUSCOLINO" (Santa Teresa di Riva)
  • ICTN & Sardagna (Sardagna)
  • IC SASSANO - GIOVANNI FALCONE (Sassano)
  • Istituto comprensivo Li Punti - infanzia Villa Gorizia (SS) (Sassari)
  • ic P.Tola plesso via Civitavecchia Sassari (Sassari)
  • angelo marchi (Sassocorvaro)
  • G. Pascoli (Sassuolo)
  • I.C. BONSEGNA-TONIOLO (Sava)
  • Istituto Comprensivo "Bonsegna-Toniolo" (Sava)
  • Scuola primaria "De Ferrari" Isorelle (Savignone)
  • Istituto Comprensivo Savona 1 "Don Andrea Gallo" (Savona)
  • don gallo (Savona)
  • I.C. "R. Piria" sede G Minasi (Scilla)
  • Gianni Rodari Scillichenti (Scillichenti)
  • scuola primaria Pantano (Segni)
  • 2Circolo di Selargius (Selargius)
  • Primo Circolo Selargius Plesso "Santa Lucia" (Selargius)
  • Collegio Ballerini (Seregno)
  • IC SAN LEONA IX (Sessa Aurunca)
  • Istituto Professionale Statale Enrico Falck (Sesto San Giovanni)
  • Istituto Comprensivo Gramsci + Rodari (Sestu)
  • Scuola dell'Infanzia di Settime (Settime)
  • JOHN LENNON (Sinalunga)
  • I.C.S. n.2 SINNAI (Sinnai)
  • ICS n." Sinnai (Sinnai)
  • Scuola primaria "E. De Amicis" Soldano (Soldano)
  • IC PAESI OROBICI SONDRIO (Sondrio)
  • scuola primaria BRUNO CREDARO I.C. PAESI RETICI SONDRIO (Sondrio)
  • Istituto Comprensivo 3 Sora (Sora)
  • Primaria Achille Lauri IC3 (Sora)
  • icsoverato1 (Soverato)
  • IC Soveria (Soveria Mannelli)
  • Direzione Didattica 2 Spoleto (Spoleto)
  • SECONDARIA DI 1 GRADO DANTE ALIGHIERI (Spoleto)
  • I.C. Sant'Onofrio (Stefanaconi)
  • Giovanni Pascoli (Stiava)
  • Scuola primaria V.Alfieri (Strevi)
  • 7° I.C. "G.A COSTANZO" (Syracuse)
  • 7° Istituto Comprensivo "Costanzo" Siracusa (Syracuse)
  • 7°istituto COSTANZO (Syracuse)
  • I.C.XXVLUGLIOBETTOLO (Taranto)
  • aldo sabato (Taurisano)
  • Istituto comprensivo villa vomano (Teramo)
  • A. Garibaldi (Terni)
  • DDMazzini (Terni)
  • Marconi (Terni)
  • SCUOLA PRIMARIA "V. VENETO" (Terni)
  • ITTS Volta (Tivoli)
  • scuola primaria Turoldo 1^B (Tolmezzo)
  • scuola primaria Turoldo 4^B (Tolmezzo)
  • I:C:VALESIUM (Torchiarolo)
  • I.C. "GIACOMO LEOPARDI" (Torre Annunziata)
  • Gaetano De Bottis (Torre del Greco)
  • I.C. "G. Falcone-R. Scauda" (Torre del Greco)
  • IC.G.Leopardi (Torre del Greco)
  • I.C. TORRE DEL LAGO (Torre del Lago)
  • II A e II B PUCCINI (Torre del Lago)
  • III A "PUCCINI" (Torre del Lago)
  • VA VB Puccini (Torre del Lago)
  • istituto comprensivo di torrenova (Torrenova)
  • "De Amicis" (Trani)
  • S.S. 1^ grado "Gen. E. Baldassarre" (Trani)
  • Istituto comprensivo Corrado alvaro (Trebisacce)
  • Bronzetti segantini (Trento)
  • Scuola secondaria di primo grado Pascoli (Trento)
  • Don Chendi di Tresigallo (Tresigallo)
  • ICS Gobetti (Trezzano sul Naviglio)
  • Rismondo (Trieste)
  • S.S. di 1° Grado "De Amicis-Dizonno" (Triggiano)
  • Itts Carlo grassi (Turin)
  • "Alfonso Casati" (Usmate Velate)
  • Scuola Primaria Casati (Usmate Velate)
  • Scuola Primaria Renzi (Usmate Velate)
  • renzi (Usmate Velate)
  • istituto garibaldi montalcini (Vairano Scalo)
  • scuola san giuseppe (Valbrembo)
  • ICValdagno 2 (Valdagno)
  • Scuola primaria Padre Pio da Pietrelcina (Valmontone)
  • I.C. Don Curzio Breschi-Scuola dell'infanzia (Valpiana)
  • I.C Padre G Maria Allegra di Valverde (Valverde)
  • IC." DOn Rimoldi"- Varese1 Scuola primaria " F.lli Caroli " e Scuola secondaria di I grado " Salvemini" (Varese)
  • Istituto San Francesco Di Sales (Venezia)
  • Istituto san Giuseppe venezia (Venezia)
  • Scuola Primaria v. Veneto - IC1 Biancheri (Ventimiglia)
  • E. Salgari (Verona)
  • GALILEI-ARTIGLIO (Viareggio)
  • Giovanni Paolo II (Vicenza)
  • Istituto Comprensivo 8 Vicenza (Vicenza)
  • vicenza middle school (Vicenza)
  • Mago di Oz (Vignola)
  • Scuola Primaria di Vignole Borbera (Vignole Borbera)
  • Istituto compresivo rubino nicodemi (Villa)
  • Istituto comprensivo Giovanni XXIII (Villa San Giovanni)
  • I.c franco marro (Villar Perosa)
  • I.c.marro (Villar Perosa)
  • IC Franco Marro Villar Perosa (Villar Perosa)
  • i.c. villar perosa (Villar Perosa)
  • Liceo BANFI (Vimercate)
  • I.C. PORTELLA DELLA GINESTRA (Vittoria)
  • I.C.S. PORTELLA DELLA GINESTRA (Vittoria)
  • Vittoria Colonna (Vittoria)
  • vittoria colonna (Vittoria)
  • scuola infanzia valle IC via dante (Voghera)
  • I.C. "A. DI MEO" (Volturara Irpina)