Whole-school Hour of Code events — Argentina

  • C.E.T 8
  • Escuela de Robótica de Misiones
  • Industrial CET N°8
  • La Inmaculada
  • cet 8
  • riachuelo
  • school name
  • UTN (Almagro)
  • st dominic (Almagro)
  • Instituto Nuestra Señora de los Remedios (Avellaneda)
  • Esc. Primaria Part. Aut. N° 1494 Centro Educativo Jerárquicos (BZX)
  • Escuela de la Ciudad (Bahía Blanca)
  • Robotiki (Boulogne)
  • Instituto Hipolito Buchardo (Buchardo)
  • Instituto Hipólito Bouchard (Buchardo)
  • Ejercito De Los Andes (Buenos Aires)
  • Instituto Ballester (Buenos Aires)
  • Instituto Carlos Pellegrini (Buenos Aires)
  • Instituto Santa Teresa de Jesús (Buenos Aires)
  • Paula (Buenos Aires)
  • instituto nuestra señora de los remedios (Buenos Aires)
  • Dougherty (Caballito)
  • in. dr. Miguel viñas loureyro (Caballito)
  • north middle school (Caballito)
  • uga buga (Caballito)
  • GENERAL MANUEL BELGRANO (Carlos Tejedor)
  • Santa Maria (Cañuelas)
  • highland junior high (Comuna 1)
  • Colegio del Uruguay Justo Jose de Urquiza (Concepción del Uruguay)
  • Escuela Primaria Nº 225 Fundación de Catamarca (Coneta)
  • IEPQ SAN AGUSTIN (Córdoba)
  • Instituto Nuestra Señora del Valle (Córdoba)
  • ProA sede Tránsito (Córdoba)
  • ipet 89 paula albarracín (Devoto)
  • cet 8 (El Bolsón)
  • ublica argentina 15 d.e.13 (Floresta)
  • Colegio Antonio Berni (General Pacheco)
  • Sworn (General Pacheco)
  • jose hernandez (González Catán)
  • Instituto Ballester (Gran Buenos Aires)
  • UDE (Henderson)
  • Instituto Buenos Aires (Isidro Casanova)
  • Colegio de Bachilleres (José C. Paz)
  • José María Pérez campos (José C. Paz)
  • Escuela Manuel Blanco Encalada (Junín)
  • Manuel Blanco Encalada (Junín)
  • escuela manuel blanco encalada (Junín)
  • manuel blanco encala (Junín)
  • manuel blanco encalada (Junín)
  • ejercito de los andes (Lomas de Zamora)
  • Colegio San Cayetano (Mar del Plata)
  • Instituto Nuestra Señora de Fátima (Marcos Paz)
  • Instituto Mogas (Mataderos)
  • EEST N°1 EE (Monte Grande)
  • El Molino Dorado (Morón)
  • CEIA Necochea (Necochea)
  • Escuela N°204 Otto Niemann (Necochea)
  • Colegio San Lucas Olivos (Olivos)
  • Northlands Olivos (Olivos)
  • Colégio Logoófico González Pecotche (Palermo)
  • IPEM 2 Rep Oriental del Uruguay PIT 14/17 (Palermo)
  • esclavas (Palermo)
  • santa teresa de jesus (Palermo)
  • insr (Parque Avellaneda)
  • Colegio La inmaculada (Parque Patricios)
  • C.O.De.D.Pit (Pico Truncado)
  • Escuela del Viento (Pico Truncado)
  • primitivo beltran (Plottier)
  • ESC. 645 - EJÉRCITO ARGENTINO (Posadas)
  • Escuela de Robótica de Misiones (Posadas)
  • Escuela de Robótica de Misiones. (Posadas)
  • 11ETV0590E MIGUEL HIDALGO (Potrerillos)
  • Instituto José Manuel Estrada - Primaria - Punta Alta (Punta Alta)
  • Escuela de la Plaza (Rafaela)
  • الكلية الابراهيمية (Recoleta)
  • el rosario (Rosario)
  • CHIP N° 8203 Centro de Computación Educativa (Rosario de la Frontera)
  • Escuela del Cerro (Salta)
  • nueva concepcion (Salta)
  • tbc (San Miguel de Tucumán)
  • John paul 2 (San Nicolás)
  • La salle (San Salvador de Jujuy)
  • Esc. Secundaria Orientada Part. Aut. N° 3187 Centro Educativo Jerárquicos (Santa Fe)
  • Escuela N° 3137-San Ezequiel Moreno (Santa Fe)
  • San Ezequiel Moreno (Santa Fe)
  • Secretaría de Educación y Empleo (Vicente López)
  • Escuela Municipal Paula A. de Sarmiento (Vicente López Partido)
  • ewe32w (Villa General Mitre)
  • trinitarios (Villa María)