All Hour of Code events — Texas

  • ACE-Flores
  • Eagle Ridge Elementary
  • Education Service Center Region 13
  • Freedom Elementary
  • Keller Elementary School
  • Liberty Elementary School, Colleyville, TX
  • Rockwall ISD
  • Russell Elementary
  • Texas A&M
  • Texas A&M University
  • Vermillion Elementary
  • iSchool of Lewisville - K5 Campus
  • CAPROCK H S (Amarillo)
  • i dont know (Amarillo)
  • Andrews Elementary School (Austin)
  • FOUR POINTS MIDDLE (Austin)
  • LAKE TRAVIS H S (Austin)
  • canyon ridge middle school (Austin)
  • BENAVIDES EL (Brownsville)
  • BREEDEN EL (Brownsville)
  • Cromack Elementary (Brownsville)
  • VILLA NUEVA EL (Brownsville)
  • TOM GREEN EL (Buda)
  • Mountain Valley Elementary (Canyon Lake)
  • STARTZVILLE EL (Canyon Lake)
  • POLSER EL (Carrollton)
  • TRIVIUM ACADEMY (Carrollton)
  • Lake Travis STEM Academy (Cedar Park)
  • LOWELL SMITH JR MIDDLE (Cleburne)
  • RIVER BEND EL (College Station)
  • MOORHEAD J H (Conroe)
  • PINKERTON EL (Coppell)
  • DR LINDA HENRIE EL (Dallas)
  • HARMONY SCHOOL OF EXCELLENCE - DALLAS (Dallas)
  • JOHN NEELY BRYAN EL (Dallas)
  • HODGE EL (Denton)
  • MERRIFIELD EL (Duncanville)
  • EARLY MIDDLE (Early)
  • Cano/Gonzalez Elementary (Edinburg)
  • FRANCISCO BARRIENTES MIDDLE (Edinburg)
  • BURGES H S (El Paso)
  • Burges High School (El Paso)
  • Parkland High School (El Paso)
  • Shamal (El Paso)
  • TRANSMOUNTAIN EARLY COLLEGE H S (El Paso)
  • BASSWOOD EL (Fort Worth)
  • BETTE PEROT EL (Fort Worth)
  • CAPROCK EL (Fort Worth)
  • Fort Worth Museum School (Fort Worth)
  • HERITAGE EL (Fort Worth)
  • MARY HARRIS EL (Fort Worth)
  • PARK GLEN EL (Fort Worth)
  • REMINGTON POINT EL (Fort Worth)
  • SUNSET VALLEY EL (Fort Worth)
  • Vista Ridge Middle School (Fort Worth)
  • WOODLAND SPRINGS EL (Fort Worth)
  • BROOKSIDE INT (Friendswood)
  • MCSPEDDEN EL (Frisco)
  • MARIA MORENO EL (Glenn Heights)
  • HARLETON EL (Harleton)
  • GREEN VALLEY EL (Houston)
  • HUNTERS CREEK EL (Houston)
  • KASHMERE GARDENS EL (Houston)
  • KLEIN INT (Houston)
  • None (Houston)
  • STEMscopes (Houston)
  • WOODVIEW EL (Houston)
  • Hutto Middle School (Hutto)
  • JOHN W AND MARGIE STIPES EL (Irving)
  • TOWNLEY EL (Irving)
  • KELLER-HARVEL EL (Keller)
  • Shady Grove Elementary School (Keller)
  • TRINITY MEADOWS INT (Keller)
  • NOLAN MIDDLE (Killeen)
  • SANTA GERTRUDIS ACADEMY H S (Kingsville Naval Air Station)
  • LAKE DALLAS MIDDLE (Lake Dallas)
  • BELT LINE EL (Lancaster)
  • United South High School 9th Grade Campus (Laredo)
  • HENRY BAUERSCHLAG EL (League City)
  • Brandon Elementary (Lufkin)
  • Brookhollow Elementary (Lufkin)
  • MANSFIELD LAKE RIDGE H S (Mansfield)
  • SOUTH TEXAS ISD SCIENCE ACADEMY (Mercedes)
  • TOSCH EL (Mesquite)
  • GREENWOOD INT (Midland)
  • MILLSAP EL (Millsap)
  • MURCHISON EL (Murchison)
  • SAM RAYBURN H S (Pasadena)
  • RASOR EL (Plano)
  • AARON PARKER EL (Powderly)
  • JAMES GARLAND WALSH MIDDLE (Round Rock)
  • ROUND ROCK OPPORT CTR DAEP (Round Rock)
  • Bennie L. Cole Elementary (San Antonio)
  • CAST TECH H S (San Antonio)
  • Jubilee Academy (San Antonio)
  • KINGSBOROUGH MIDDLE (San Antonio)
  • Southside (San Antonio)
  • SANTA MARIA J H (Santa Maria)
  • South Houston High School (South Houston)
  • SALYERS EL (Spring)
  • Stafford STEM Magnet (Stafford)
  • Hook Elementary (Stephenville)
  • HARMONY SCIENCE ACADEMY-SUGAR LAND (Sugar Land)
  • KEMPNER H S (Sugar Land)
  • BONHAM MIDDLE (Temple)
  • WALNUT SPRINGS SCHOOL (Walnut Springs)
  • Whitley Road Elementary School (Watauga)