All Hour of Code events — Pennsylvania

  • 21st Century Cyber Charter School
  • Altoona Area School District
  • BMS
  • Beverly Hills Unified School District
  • Calvary Christian Academy
  • Central Elementary School
  • Culbertson Elementary
  • Cumberland Valley Virtual Academy
  • Duquesne University
  • Ed Smith
  • Eli
  • GRETB Further Education
  • Glenwood Elementary
  • Holicong
  • Louis E. Deiruff High School
  • Marlborough Elementary School
  • McAnnulty Elementary
  • Mother Teresa Regional Catholic School
  • Northeast HIGH SCHOOL
  • Northeast Middle School
  • PAMS
  • SRU Elementary School
  • Silver Spring Elementary School
  • Smithfield
  • Souderton Charter School Collaborative
  • State Library of PA
  • West Chester University
  • blue bell elemantry
  • duquesne university
  • hems
  • maple glen elamentary school
  • mya middle school
  • phoenixville area middle school
  • rogers elementary school
  • united friends school
  • ABINGTON JHS (Abington)
  • OVERLOOK SCH (Abington)
  • Beaver County Intermediate Unit (Aliquippa)
  • Bridgeway Academy (Allentown)
  • EXECUTIVE EDUCATION ACADEMY CHARTER SCHO (Allentown)
  • LINCOLN LEADERSHIP ACADEMY CHARTER SCHOO (Allentown)
  • LOUIS E DIERUFF HS (Allentown)
  • PARKWAY MANOR SCH (Allentown)
  • SWAIN SCHOOL (Allentown)
  • WILLIAM ALLEN HS (Allentown)
  • WYLAND EL SCH (Allison Park)
  • ALTOONA AREA JR HS (Altoona)
  • MOWRIE A EBNER EL SCH (Altoona)
  • MAPLE GLEN EL SCH (Ambler)
  • ANNVILLE-CLEONA MS (Annville)
  • Lebanon Valley College Education Methods Course (Annville)
  • meander (Ardmore)
  • BALLS (Aspers)
  • PENNELL EL SCH (Aston)
  • BELLEFONTE AREA MS (Bellefonte)
  • BELLEFONTE EL SCH (Bellefonte)
  • MARION-WALKER EL SCH (Bellefonte)
  • BELLWOOD-ANTIS HS (Bellwood)
  • ST CHARLES BORROMEO SCHOOL (Bensalem)
  • BERLIN BROTHERSVALLEY EL SCH (Berlin)
  • TREDYFFRIN-EASTTOWN MS (Berwyn)
  • (Bethlehem)
  • Annunciation (Bethlehem)
  • MORAVIAN ACADEMY (Bethlehem)
  • SOUTHERN LEHIGH INTERMEDIATE SCH (Bethlehem)
  • elementary (Bethlehem)
  • Daniel Boone Area Primary Center (Birdsboro)
  • BLAIRSVILLE EL SCH (Blairsville)
  • BOYERTOWN AREA SHS (Boyertown)
  • Springside Elementary (Bristol)
  • Lovely Public Sr. Sec. School (Broomall)
  • WORRALL EL SCH (Broomall)
  • CAMBRIDGE SPRINGS JSHS (Cambridge Springs)
  • CANON-MCMILLAN SHS (Canonsburg)
  • NORTH STRABANE INTRMD SCH (Canonsburg)
  • ST PATRICK SCHOOL (Carlisle)
  • CARLISLE AREA HS (Carlisle Barracks)
  • UNAMI MS (Chalfont)
  • Andrew Buchanan Elementary School (Chambersburg)
  • CHAMBERSBURG AREA MS - SOUTH (Chambersburg)
  • charleston academy (Charleston)
  • Duval charter school at Flagler center (Chester)
  • ACMETONIA EL SCH (Cheswick)
  • CLEARFIELD COUNTY CTC (Clearfield)
  • CONNEAUT LAKE MS (Conneaut Lake)
  • CONNELLSVILLE AREA CAREER & TECHNICAL CE (Connellsville)
  • CONNELLSVILLE AREA SHS (Connellsville)
  • Ironton Elementary School (Coplay)
  • NORTH POCONO HS (Covington Township)
  • truman (Croydon)
  • CALIFORNIA AREA INTERMEDIATE MS (Daisytown)
  • DALLAS INTERMEDIATE SCH (Dallas)
  • DELTA-PEACH BOTTOM EL SCH (Delta)
  • DERRY AREA MS (Derry)
  • L'école supérieure de technologie salé (Derry)
  • DINGMAN-DELAWARE EL SCH (Dingmans Ferry)
  • EAST STROUDSBURG SHS NORTH (Dingmans Ferry)
  • uch (Doylestown)
  • uch holstebro (Doylestown)
  • DREXEL HILL MS (Drexel Hill)
  • SUSQUENITA HS (Duncannon)
  • Young scholars Allegheny charter school (Duquesne)
  • WILSON AREA INTERMEDIATE SCH (Easton)
  • ELIZABETHTOWN AREA SHS (Elizabethtown)
  • MOUNT CALVARY CHRISTIAN SCHOOL (Elizabethtown)
  • MCKINLEY SCH (Elkins Park)
  • McKinley (Elkins Park)
  • STRONG VINCENT HS (Erie)
  • STRONG VINCENT MS (Erie)
  • St. Luke School (Erie)
  • INSIGHT PA CYBER CS (Exton)
  • ARMSTRONG MS (Fairless Hills)
  • MOUNT ST JOSEPH ACADEMY (Flourtown)
  • BETHLEHEM-CENTER MS (Fredericktown)
  • AMOS K HUTCHINSON EL SCH (Greensburg)
  • AQUINAS ACADEMY (Greensburg)
  • GREENSBURG-SALEM HS (Greensburg)
  • GREENVILLE EL SCH (Greenville)
  • Somersfield Academy (Halifax)
  • ST JOSEPH SCHOOL (Hanover)
  • GENERAL NASH EL SCH (Harleysville)
  • CENTRAL DAUPHIN EAST MS (Harrisburg)
  • DAUPHIN COUNTY TECHNICAL SCHOOL (Harrisburg)
  • Duncombe Elementary (Harrisburg)
  • LINGLESTOWN MS (Harrisburg)
  • MARSHALL MATH SCIENCE ACADEMY (Harrisburg)
  • Pennsylvania STEAM Academy (Harrisburg)
  • ST CATHERINE LABOURE SCHOOL (Harrisburg)
  • SUSQUEHANNA TWP HS (Harrisburg)
  • SUSQUEHANNA TWP MS (Harrisburg)
  • The Haverford School (Haverford)
  • MANOA EL SCH (Havertown)
  • HAZLETON AREA HS (Hazle Township)
  • I.C. QUARTO (Hermitage)
  • MILTON HERSHEY SCHOOL (Hershey)
  • CHURCHVILLE EL SCH (Holland)
  • HOLLAND EL SCH (Holland)
  • Holland Elementary (Holland)
  • STEEL VALLEY SHS (Homestead)
  • WAYNE HIGHLANDS MS (Honesdale)
  • North Star Middle School (Hooversville)
  • JOSEPH C ASHKAR EL SCH (Hughesville)
  • STONE VALLEY COMMUNITY CS (Huntingdon)
  • INDIANA AREA SHS (Indiana)
  • CONEMAUGH VALLEY EL SCH (Johnstown)
  • CONEMAUGH VALLEY JSHS (Johnstown)
  • FERNDALE AREA JSHS (Johnstown)
  • GREATER JOHNSTOWN MS (Johnstown)
  • AGORA CYBER CS (King of Prussia)
  • CANDLEBROOK EL SCH (King of Prussia)
  • Forestbrook (King of Prussia)
  • PENNSYLVANIA VIRTUAL CS (King of Prussia)
  • UPPER MERION HS (King of Prussia)
  • WYOMING SEMINARY LOWER SCHOOL (Kingston)
  • KEYSTONE EL SCH (Knox)
  • FRITZ EL SCH (Lancaster)
  • MCCASKEY CAMPUS (Lancaster)
  • Manheim Township School District (Lancaster)
  • NITRAUER SCH (Lancaster)
  • Police DAV Public School (Lancaster)
  • ROHRERSTOWN EL SCH (Lancaster)
  • University school (Lancaster)
  • carson middle school (Lancaster)
  • chiangkham School (Lancaster)
  • wilt (Lancaster)
  • Herbert Hoover Elementary School (Langhorne)
  • MAPLE POINT MS (Langhorne)
  • GWYNEDD SQUARE EL SCH (Lansdale)
  • Penndale Middle School (Lansdale)
  • GREATER LATROBE SHS (Latrobe)
  • LATROBE EL SCH (Latrobe)
  • CEDAR CREST MS (Lebanon)
  • Northwest Elementary (Lebanon)
  • SCHUYLKILL VALLEY HS (Leesport)
  • Albert Schweitzer Elementary School (Levittown)
  • HOLY FAMILY REGIONAL SCHOOL (Levittown)
  • MIFFLIN CO MS (Lewistown)
  • NORTH PENN-LIBERTY JSHS (Liberty)
  • Stewart Elementary School (Lower Burrell)
  • GENERAL WAYNE EL SCH (Malvern)
  • GREAT VALLEY MS (Malvern)
  • Villa Maria Academy Lower School (Malvern)
  • NORTHEASTERN SHS (Manchester)
  • WARREN L MILLER EL SCH (Mansfield)
  • DONEGAL INTERMEDIATE SCHOOL (Marietta)
  • MARCLAY SCH (Markleysburg)
  • EAST JUNIATA JSHS (Mc Alisterville)
  • GREENOCK EL SCH (McKeesport)
  • SERRA CATHOLIC HIGH SCHOOL (McKeesport)
  • TWIN RIVERS EL SCH (McKeesport)
  • YOUNG SCHOLARS OF MCKEESPORT CHARTER SCH (McKeesport)
  • ALLEN MS (Mechanicsburg)
  • Mechanicsburg Area Senior High and Broad Street Elementary (Mechanicsburg)
  • WINDING CREEK EL SCH (Mechanicsburg)
  • PAXON HOLLOW MS (Media)
  • ROSE TREE DAY SCHOOL (Media)
  • Rose tree elementy (Media)
  • Medi Caps International School (Mercersburg)
  • WALDRON MERCY ACADEMY (Merion Station)
  • ROBERT REID EL SCH (Middletown)
  • PENNSYLVANIA CYBER CS (Midland)
  • MEADOWBROOK CHRISTIAN SCHOOL (Milton)
  • MONTGOMERY JSHS (Montgomery)
  • STEEL VALLEY MS (Munhall)
  • MOTHER OF SORROWS ELEMENTARY SCHOOL (Murrysville)
  • Union Area School Distrcit (New Castle)
  • HILLSIDE EL SCH (New Cumberland)
  • Northwestern Elementary (New Tripoli)
  • WALLENPAUPACK SOUTH EL SCH (Newfoundland)
  • GOODNOE EL SCH (Newtown)
  • CULBERTSON EL SCH (Newtown Square)
  • Erdenheim Elementary School (Norristown)
  • GOTWALS EL SCH (Norristown)
  • Norwin High School (North Huntingdon)
  • MONTGOMERY EL SCH (North Wales)
  • COLONEL JOHN SIEGFRIED EL SCH (Northampton)
  • OXFORD AREA HS (Oxford)
  • PINE STREET EL SCH (Palmyra)
  • UPPER PERKIOMEN MS (Pennsburg)
  • FRAZIER MS (Perryopolis)
  • COMEGYS BENJAMIN B SCH (Philadelphia)
  • COMLY WATSON SCH (Philadelphia)
  • COMMUNITY ACADEMY OF PHILADELPHIA CS (Philadelphia)
  • CONSTITUTION HS (Philadelphia)
  • CRAMP WILLIAM SCH (Philadelphia)
  • DISSTON HAMILTON SCH (Philadelphia)
  • ESPERANZA CYBER CS (Philadelphia)
  • Esperanza Cyber Charter School (Philadelphia)
  • FELS SAMUEL HS (Philadelphia)
  • GLOBAL LEADERSHIP ACADEMY CS SOUTHWEST A (Philadelphia)
  • GREENBERG JOSEPH SCH (Philadelphia)
  • HOLME THOMAS SCH (Philadelphia)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO N?1 (Philadelphia)
  • JOHN HANCOCK DEMONSTRATION SCH (Philadelphia)
  • JOHN STORY JENKS ACADEMY FOR THE ARTS AN (Philadelphia)
  • LOGAN JAMES SCH (Philadelphia)
  • MAST COMMUNITY CS III (Philadelphia)
  • MASTERMAN JULIA R SEC SCH (Philadelphia)
  • MEREDITH WILLIAM M SCH (Philadelphia)
  • MORRIS ROBERT SCH (Philadelphia)
  • Mast Community Charter School III (Philadelphia)
  • NORWOOD-FONTBONNE ACADEMY (Philadelphia)
  • OLNEY CHRISTIAN SCHOOL (Philadelphia)
  • OUR LADY OF PORT RICHMOND REGIONAL SCHOOL (Philadelphia)
  • PENN TREATY MS (Philadelphia)
  • PENNSYLVANIA SCHOOL FOR THE DEAF (Philadelphia)
  • PHILADELPHIA ACADEMY CS (Philadelphia)
  • PRINCE HALL (Philadelphia)
  • ROXBOROUGH HS (Philadelphia)
  • Richmond Elementary School (Philadelphia)
  • SAMUEL GOMPERS SCH (Philadelphia)
  • SCHOOL OF THE FUTURE (Philadelphia)
  • SPRINGSIDE CHESTNUT HILL ACADEMY (Philadelphia)
  • ST JEROME SCHOOL (Philadelphia)
  • ST MATTHEW (Philadelphia)
  • Steven Torres (Philadelphia)
  • WARING LAURA W SCH (Philadelphia)
  • akeela (Philadelphia)
  • sonoranschools.org (Philadelphia)
  • PHILIPSBURG EL SCH (Philipsburg)
  • West Chester University (Pipersville)
  • CHARTIERS VALLEY INTRMD SCHOOL (Pittsburgh)
  • Crafton Elementary (Pittsburgh)
  • PITTSBURGH BRASHEAR HS (Pittsburgh)
  • PITTSBURGH BROOKLINE K-8 (Pittsburgh)
  • PITTSBURGH CAPA 6-12 (Pittsburgh)
  • PITTSBURGH COLFAX K-8 (Pittsburgh)
  • Ross Elementary School - Pittsburgh, PA (Pittsburgh)
  • ST LOUISE DE MARILLAC SCHOOL (Pittsburgh)
  • STEM Coding Lab (Pittsburgh)
  • UPPER SAINT CLAIR HS (Pittsburgh)
  • Potts grove Middle School (Pottstown)
  • CHARTIERS VALLEY PRIMARY SCH (Presto)
  • Quarryville Library Center (Quarryville)
  • 12th & Marion Elementary (Reading)
  • AMANDA E STOUT EL SCH (Reading)
  • Isaiah (Reading)
  • MT PENN EL SCH (Reading)
  • READING MUHLENBERG CTC (Reading)
  • WEST READING EL CTR (Reading)
  • RICHBORO EL SCH (Richboro)
  • LEEDOM EL SCH (Ridley Park)
  • Heritage Experiential Learning School (Roadside)
  • asas (Rossiter)
  • ROYERSFORD EL SCH (Royersford)
  • ST MARYS AREA MS (Saint Marys)
  • PERKIOMEN VALLEY MS-WEST (Schwenksville)
  • Selinsgrove Intermediate (Selinsgrove)
  • OSWAYO VALLEY EL SCH (Shinglehouse)
  • WILSON SOUTHERN MS (Sinking Spring)
  • SOMERSET CHRISTIAN SCHOOL (Somerset)
  • SPRING GROVE AREA INTRMD SCH (Spring Grove)
  • ST FRANCIS OF ASSISI SCHOOL (Springfield)
  • Sabold Elementary School (Springfield)
  • WEST POTTSGROVE EL SCH (Stowe)
  • Grace Park Elementary (Swarthmore)
  • Lehman Intermediate School (Tamiment)
  • MID VALLEY MS (Throop)
  • MID VALLEY SECONDARY CENTER (Throop)
  • TUNKHANNOCK HS (Tunkhannock)
  • BEVERLY HILLS MS (Upper Darby)
  • HIGHLAND PARK EL SCH (Upper Darby)
  • Lehigh Elementary (Walnutport)
  • thurston (Walnutport)
  • BEATY-WARREN MS (Warren)
  • Co-Op Robotics (Washington)
  • CENTRAL MANOR EL SCH (Washington Boro)
  • WAYNESBURG CENTRAL HS (Waynesburg)
  • DON GILL EL SCH (Wellsboro)
  • E N PEIRCE MS (West Chester)
  • J R FUGETT MS (West Chester)
  • Laurel Springs School (online school) (West Chester)
  • PENNSYLVANIA LEADERSHIP CS (West Chester)
  • west chester university (West Chester)
  • WALNUT GROVE CHRISTIAN SCHOOL (West Mifflin)
  • WEST MIFFLIN AREA MS (West Mifflin)
  • Building Blocks Learning Afterschool (Wilkes Barre)
  • LOYALSOCK TWP MS (Williamsport)
  • WINDBER AREA MS (Windber)
  • EASTERN YORK MS (Wrightsville)
  • WYNCOTE EL SCH (Wyncote)
  • Afton Elementary School (Yardley)
  • Alexander Goode K-8 (York)
  • Boost Academy (York)
  • CENTRAL YORK HS (York)
  • EDGAR FAHS SMITH STEAM ACADEMY (York)
  • LINCOLN CS (York)
  • Norman A. Trimmer Elementary School (York)
  • WILLIAM PENN SHS (York)
  • dove schools soth (York)