All Hour of Code events — Minnesota

  • WInona State
  • lowell
  • home (Albertville)
  • Lincoln Elementary School for the Arts (Anoka)
  • Fun (Apple Valley)
  • HILLS-BEAVER CREEK ELEMENTARY (Beaver Creek)
  • BECKER INTERMEDIATE ELEMENTARY (Becker)
  • CHATFIELD ELEMENTARY (Belle Plaine)
  • INDEPENDENCE ELEMENTARY (Big Lake)
  • Blue Earth Area Elementary (Blue Earth)
  • GARFIELD ELEMENTARY (Brainerd)
  • ECHO PARK ELEMENTARY (Burnsville)
  • EAST UNION ELEMENTARY (Carver)
  • CENTERVILLE ELEMENTARY (Centerville)
  • LAKESIDE EL. (Chisago City)
  • Lakeside Elementary School (Chisago City)
  • CUYUNA RANGE ELEMENTARY (Crosby)
  • DENFELD HIGH SCHOOL (Duluth)
  • ORDEAN EAST MIDDLE SCHOOL (Duluth)
  • FAITHFUL SHEPHERD CATHOLIC SCHOOL (Eagan)
  • GLACIER HILLS ELEMENTARY (Eagan)
  • Woodland Elementary School (Eagan)
  • EDINA SENIOR HIGH (Edina)
  • SOUTH VIEW MIDDLE (Edina)
  • South View (Edina)
  • LINCOLN ELEMENTARY (Elk River)
  • MEADOWVALE ELEMENTARY (Elk River)
  • MEMORIAL HIGH SCHOOL (Ely)
  • EXCELSIOR ELEMENTARY (Excelsior)
  • creator of life (Falcon Heights)
  • ADAMS ELEMENTARY (Fergus Falls)
  • STEVENSON ELEMENTARY (Fridley)
  • Saint John's - Saint Andrew's Catholic School (Greenwald)
  • HENDRICKS ELEMENTARY (Hendricks)
  • hlww middle school (Howard Lake)
  • ONEKA ELEMENTARY SCHOOL (Hugo)
  • PINE BEND ELEMENTARY (Inver Grove Heights)
  • house (Inver Grove Heights)
  • ALL SAINTS CATHOLIC SCHOOL (Lakeville)
  • KENWOOD TRAIL MIDDLE SCHOOL (Lakeville)
  • renjah (Lexington)
  • LONG PRAIRIE MIDDLE (Long Prairie)
  • Osseo Middle School (Maple Grove)
  • RICE LAKE ELEMENTARY (Maple Grove)
  • ILLUMINATI (Maplewood)
  • hi (Maplewood)
  • MARSHALL HIGH SCHOOL (Marshall)
  • MARSHALL MIDDLE SCHOOL (Marshall)
  • MCGREGOR SECONDARY (McGregor)
  • Convent of the Visitation (Mendota Heights)
  • Friendly Hills MS (Mendota Heights)
  • BLAINE HIGH SCHOOL (Minneapolis)
  • Col Bonanza (Minneapolis)
  • Colegio Provincial Secundario Nro 3 "José Manuel Estrada" (Minneapolis)
  • Earl Brown Elementary School (Minneapolis)
  • FAIR OAKS ELEMENTARY (Minneapolis)
  • NORMANDALE HILLS ELEMENTARY (Minneapolis)
  • NORTH PARK ELEMENTARY (Minneapolis)
  • RIDGEVIEW ELEMENTARY (Minneapolis)
  • UR (Minneapolis)
  • URIEL GARCIA (Minneapolis)
  • colegio san francisco de asis (Minneapolis)
  • instituto dr alfredo canton (Minneapolis)
  • jose agustin alfonso (Minneapolis)
  • la aurora (Minneapolis)
  • Minnesota Valley Area Learning Center (Montevideo)
  • EDGEWOOD MIDDLE SCHOOL (Mounds View)
  • SUNRISE RIVER ELEMENTARY (North Branch)
  • NAY-AH-SHING SCHOOL (Onamia)
  • Prairie View Elementary & Middle School (Otsego)
  • PEQUOT LAKES MIDDLE (Pequot Lakes)
  • Pequot Lakes Middle (Pequot Lakes)
  • pequot lakes middle school (Pequot Lakes)
  • PINE CITY AREA LEARNING CENTER (Pine City)
  • PINE CITY ELEMENTARY (Pine City)
  • VISION (Pine City)
  • ST FRANCIS OF ASSISI ELEMENTARY SCHOOL (Rochester)
  • WILLOW CREEK MIDDLE (Rochester)
  • h2o (Rochester)
  • HASSAN ELEMENTARY (Rogers)
  • PARKVIEW CENTER SCHOOL (Roseville)
  • ST. MICHAEL-ALBERTVILLE SENIOR HIGH (Saint Michael)
  • CROSSROADS SCIENCE PROGRAM (Saint Paul)
  • EDGERTON ELEMENTARY (Saint Paul)
  • Jackson Elementary (Saint Paul)
  • SAINT PAUL MUSIC ACADEMY (Saint Paul)
  • SKYVIEW COMMUNITY ELEMENTARY (Saint Paul)
  • ST ROSE OF LIMA ELEMENTARY SCHOOL (Saint Paul)
  • St. Paul Academy and Summit School (Saint Paul)
  • ST FRANCIS XAVIER ELEMENTARY SCHOOL (Sartell)
  • SHAKOPEE JUNIOR HIGH EAST (Shakopee)
  • St.Cloud Area School District 742 (St. Cloud)
  • Laketown Elementary (Waconia)
  • WASECA ALTERNATIVE HIGH (Waseca)
  • Lake Middle School (Woodbury)
  • WOODBURY SENIOR HIGH (Woodbury)
  • WESTWOOD ELEMENTARY (Zimmerman)
  • Westwood Elementary School (Zimmerman)