All Hour of Code events — Massachusetts

  • Accenture
  • Broadmeadow Elementary
  • Cold Spring Elementary School
  • Cove Elementary School
  • Dudley Elementary School
  • Franklin High School
  • Hudson High School
  • Mariah L Baldwin School
  • Missituk Elementary
  • Saint Bridget School
  • University of Massachusetts Boston
  • University of Massachusetts boston
  • glenwood elementary school
  • st Sebastian's school
  • ursuline
  • ABINGTON MIDDLE SCHOOL (Abington)
  • LUTHER CONANT (Acton)
  • ACUSHNET ELEMENTARY SCHOOL (Acushnet)
  • ALBERT F FORD MIDDLE SCHOOL (Acushnet)
  • AGAWAM HIGH (Agawam)
  • AMESBURY ELEMENTARY (Amesbury)
  • Charles C. Cashman School (Amesbury)
  • David Mindess Elementary School (Ashland)
  • A. IRVIN STUDLEY ELEMENTARY SCHOOL (Attleboro)
  • HILL-ROBERTS ELEMENTARY SCHOOL (Attleboro)
  • HYMAN FINE ELEMENTARY SCHOOL (Attleboro)
  • John Glenn Middle School (Bedford)
  • STALL BROOK (Bellingham)
  • Model School Kalanaur (Berlin)
  • BEVERLY HIGH (Beverly)
  • HANNAH ELEMENTARY (Beverly)
  • John F. Kennedy Elementary School (Billerica)
  • LOCKE MIDDLE (Billerica)
  • MARSHALL MIDDLE SCHOOL (Billerica)
  • ANOTHER COURSE TO COLLEGE (Boston)
  • BOSTON RENAISSANCE CHARTER PUBLIC SCHOOL (Boston)
  • CHARLES SUMNER (Boston)
  • Carlos Pelegrini (Boston)
  • JOSIAH QUINCY (Boston)
  • Josiah Sysel (Boston)
  • SAMUEL ADAMS (Boston)
  • Unruly Studios (Boston)
  • HARRY LEE COLE (Boxford)
  • SPOFFORD POND (Boxford)
  • Cape Cod Christian Academy (Brewster)
  • Bridgewater State University (Bridgewater)
  • ASHFIELD MIDDLE SCHOOL (Brockton)
  • BROCKTON HIGH (Brockton)
  • Florida Ruffin Ridley School (Brookline)
  • The Park School (Brookline)
  • Burlington High School (Burlington)
  • FRANCIS WYMAN ELEMENTARY (Burlington)
  • INTERNATIONAL SCHOOL OF BOSTON (Cambridge)
  • MARTIN LUTHER KING JR. (Cambridge)
  • PROSPECT HILL ACADEMY CHARTER SCHOOL (Cambridge)
  • LT PETER M HANSEN (Canton)
  • WM H GALVIN MIDDLE (Canton)
  • CARVER ELEMENTARY SCHOOL (Carver)
  • CARVER MIDDLE/HIGH SCHOOL (Carver)
  • MCCARTHY MIDDLE SCHOOL (Chelmsford)
  • FRANK M SOKOLOWSKI ELEMENTARY (Chelsea)
  • JOSEPH A. BROWNE SCHOOL (Chelsea)
  • Annie Bella Clark (Chicopee)
  • GEN JOHN J STEFANIK (Chicopee)
  • COHASSET MIDDLE SCHOOL (Cohasset)
  • WAHCONAH REGIONAL HIGH (Dalton)
  • ESSEX NORTH SHORE AGRICULTURAL AND TECHNICAL SCHOOL (Danvers)
  • Dedham Country Day School (Dedham)
  • The Rashi School (Dedham)
  • URSULINE ACADEMY (Dedham)
  • THE BEMENT SCHOOL (Deerfield)
  • BOSTON COLLEGIATE CHARTER SCHOOL (Dorchester)
  • EDWARD EVERETT (Dorchester)
  • Neighborhood House Charter School (Dorchester)
  • PAULINE AGASSIZ SHAW ELEMENTARY SCHOOL (Dorchester Center)
  • TECHBOSTON ACADEMY (Dorchester Center)
  • DOVER-SHERBORN REGIONAL HIGH (Dover)
  • dover sherborn high school (Dover)
  • SHEPHERD HILL REGIONAL HIGH (Dudley)
  • ALDEN SCHOOL (Duxbury)
  • DUXBURY MIDDLE (Duxbury)
  • OAK RIDGE (East Sandwich)
  • LAFAYETTE SCHOOL (Everett)
  • PARLIN SCHOOL (Everett)
  • MATTHEW J KUSS MIDDLE (Fall River)
  • MORTON MIDDLE (Fall River)
  • MONTACHUSETT REGIONAL VOCATIONAL TECHNICAL (Fitchburg)
  • SOUTH STREET ELEMENTARY (Fitchburg)
  • FOXBOROUGH REGIONAL CHARTER SCHOOL (Foxboro)
  • JOHN J AHERN (Foxboro)
  • The Sage School (Foxboro)
  • CHARLOTTE A DUNNING (Framingham)
  • The Learning Center for the Deaf (Framingham)
  • BENJAMIN FRANKLIN CLASSICAL CHARTER PUBLIC SCHOOL (Franklin)
  • TRI-COUNTY REGIONAL VOCATIONAL TECHNICAL (Franklin)
  • NORTH STREET ELEMENTARY SCHOOL (Grafton)
  • North Street Elementary School (Grafton)
  • GRANBY JR SR HIGH SCHOOL (Granby)
  • GROTON DUNSTABLE REGIONAL MIDDLE (Groton)
  • CAPE COD LIGHTHOUSE CHARTER SCHOOL (Harwich)
  • HAVERHILL HIGH (Haverhill)
  • TILTON (Haverhill)
  • MOUNTVIEW MIDDLE (Holden)
  • DAVID J. QUINN MIDDLE SCHOOL (Hudson)
  • LILLIAN M JACOBS (Hull)
  • Thomas Prince school (Hyannis)
  • IPSWICH MIDDLE SCHOOL (Ipswich)
  • WINTHROP (Ipswich)
  • APPONEQUET REGIONAL HIGH (Lakeville)
  • LAWRENCE FAMILY DEVELOPMENT CHARTER SCHOOL (Lawrence)
  • LAWRENCE HIGH SCHOOL (Lawrence)
  • BLUEBERRY HILL (Longmeadow)
  • HENRY J ROBINSON MIDDLE (Lowell)
  • JAMES S DALEY MIDDLE SCHOOL (Lowell)
  • KATHRYN P. STOKLOSA MIDDLE SCHOOL (Lowell)
  • LOWELL CATHOLIC (Lowell)
  • WASHINGTON (Lowell)
  • Thurgood Marshall Middle School (Lynn)
  • Our Lady of the Assumption School (Lynnfield)
  • Linden STEAM Academy (Malden)
  • Faith Charter Academy NC (Mansfield)
  • JORDAN/JACKSON ELEMENTARY (Mansfield)
  • Epstein Hillel School (Marblehead)
  • MARBLEHEAD COMMUNITY CHARTER PUBLIC SCHOOL (Marblehead)
  • Sippican School (Marion)
  • ASSABET VALLEY VOCATIONAL HIGH SCHOOL (Marlborough)
  • FURNACE BROOK MIDDLE (Marshfield)
  • OLD ROCHESTER REGIONAL HIGH (Mattapoisett)
  • Code Ninjas Medfield (Medfield)
  • MISCOE HILL SCHOOL (Mendon)
  • HELEN R DONAGHUE SCHOOL (Merrimac)
  • MARSH GRAMMAR SCHOOL (Methuen)
  • STACY MIDDLE (Milford)
  • Woodland Elementary School (Milford)
  • FRANKLIN COUNTY TECHNICAL (Millers Falls)
  • tucker elementry school milton (Milton)
  • petal middle school (Natick)
  • JOHN ELIOT (Needham)
  • Mitchell Elementary School (Needham)
  • Newman Elementary School (Needham)
  • ST SEBASTIANS SCHOOL (Needham)
  • SUNITA L. WILLIAMS ELEMENTARY (Needham)
  • St. Sebastian's school (Needham)
  • GLOBAL LEARNING CHARTER PUBLIC SCHOOL (New Bedford)
  • ROOSEVELT MIDDLE SCHOOL (New Bedford)
  • FRANCIS T BRESNAHAN ELEMENTARY (Newburyport)
  • Easternnewton school (Newton)
  • FREEMAN-KENNEDY SCHOOL (Norfolk)
  • H. Olive Day School (Norfolk)
  • GREYLOCK (North Adams)
  • ANNIE L SARGENT SCHOOL (North Andover)
  • ST MARY-SACRED HEART SCHOOL (North Attleboro)
  • FREDERICK J DUTILE (North Billerica)
  • CHARLES D HARRINGTON (North Chelmsford)
  • CHELMSFORD HIGH (North Chelmsford)
  • ACM Stonehill Chapter (North Easton)
  • North Reading Middle School (North Reading)
  • ROBERT E. MELICAN MIDDLE SCHOOL (Northborough)
  • HENRI A. YELLE (Norton)
  • Norwell Public Library (Norwell)
  • DR. PHILIP O. COAKLEY MIDDLE SCHOOL (Norwood)
  • NAUSET REGIONAL MIDDLE (Orleans)
  • CAPE COD ACADEMY (Osterville)
  • FARMINGTON RIVER ELEMENTARY (Otis)
  • HOBOMOCK ELEMENTARY (Pembroke)
  • HEDGE (Plymouth)
  • NATHANIEL MORTON ELEMENTARY (Plymouth)
  • PLYMOUTH SOUTH MIDDLE (Plymouth)
  • WEST ELEMENTARY (Plymouth)
  • DENNETT ELEMENTARY (Plympton)
  • SOUTH WEST MIDDLE SCHOOL (Quincy)
  • ARTHUR W COOLIDGE MIDDLE (Reading)
  • WOOD END ELEMENTARY SCHOOL (Reading)
  • A. C. WHELAN ELEMENTARY SCHOOL (Revere)
  • PAUL REVERE (Revere)
  • REVERE HIGH (Revere)
  • Tissa (Revere)
  • ROCHESTER MEMORIAL (Rochester)
  • ROWE ELEMENTARY (Rowe)
  • BOSTON DAY AND EVENING ACADEMY CHARTER SCHOOL (Roxbury)
  • DUDLEY STREET NEIGHBORHOOD CHARTER SCHOOL (Roxbury)
  • John D. O'Bryant (Roxbury)
  • John D O'Bryant School of Math and Science (Roxbury Crossing)
  • John D. O'Bryant School of Mathematics and Science (Roxbury Crossing)
  • O'BRYANT SCHOOL MATH/SCIENCE (Roxbury Crossing)
  • CENTRAL TREE MIDDLE (Rutland)
  • COTTAGE STREET (Sharon)
  • SHARON MIDDLE (Sharon)
  • NEW MARLBOROUGH CENTRAL (Sheffield)
  • Pine Hill (Sherborn)
  • AYER SHIRLEY REGIONAL MIDDLE SCHOOL (Shirley)
  • LURA A. WHITE ELEMENTARY SCHOOL (Shirley)
  • OAK MIDDLE SCHOOL (Shrewsbury)
  • SHERWOOD MIDDLE SCHOOL (Shrewsbury)
  • CHACE STREET (Somerset)
  • SOMERSET MIDDLE SCHOOL (Somerset)
  • DEERFIELD ELEMENTARY (South Deerfield)
  • WILLIAM E NORRIS (Southampton)
  • SOUTHWICK REGIONAL SCHOOL (Southwick)
  • WOODLAND SCHOOL (Southwick)
  • ALFRED G. ZANETTI MONTESSORI MAGNET SCHOOL (Springfield)
  • Conservatory of the Arts (Springfield)
  • Glenwood Elementary (Springfield)
  • MARY O POTTENGER (Springfield)
  • ROGER L. PUTNAM VOCATIONAL TECHNICAL ACADEMY (Springfield)
  • TANTASQUA REGIONAL JR HIGH (Sturbridge)
  • Code Ninjas Sudbury (Sudbury)
  • JOSIAH HAYNES (Sudbury)
  • SUNDERLAND ELEMENTARY (Sunderland)
  • BRISTOL-PLYMOUTH VOCATIONAL TECHNICAL (Taunton)
  • H H GALLIGAN (Taunton)
  • JOHN F. RYAN (Tewksbury)
  • MASCONOMET REGIONAL HIGH SCHOOL (Topsfield)
  • STEWARD ELEMENTARY (Topsfield)
  • Innovation Academy (Tyngsboro)
  • TYNGSBOROUGH ELEMENTARY (Tyngsboro)
  • WHITIN INTERMEDIATE (Uxbridge)
  • A E ANGIER (Waban)
  • ELM STREET SCHOOL (Walpole)
  • DOUGLAS MACARTHUR ELEMENTARY SCHOOL (Waltham)
  • JAMES FITZGERALD ELEMENTARY SCHOOL (Waltham)
  • STANLEY M KOZIOL ELEMENTARY SCHOOL (Ware)
  • WARE MIDDLE SCHOOL (Ware)
  • Cunniff Elementary School (Watertown)
  • JOSEPH E FISKE (Wellesley)
  • SCHOFIELD (Wellesley)
  • WELLESLEY MIDDLE (Wellesley)
  • PENTUCKET REGIONAL MIDDLE (West Newbury)
  • WEST SPRINGFIELD MIDDLE (West Springfield)
  • MATTACHEESE MIDDLE SCHOOL (West Yarmouth)
  • WESTFIELD TECHNICAL ACADEMY (Westfield)
  • STONY BROOK SCHOOL (Westford)
  • WESTPORT MIDDLE (Westport)
  • ABIGAIL ADAMS MIDDLE SCHOOL (Weymouth)
  • FREDERICK C MURPHY (Weymouth)
  • LAWRENCE W PINGREE (Weymouth)
  • BANCROFT ELEMENTARY (Wilmington)
  • AMBROSE ELEMENTARY (Winchester)
  • MCCALL MIDDLE (Winchester)
  • Winchester school (Winchester)
  • BURNCOAT MIDDLE SCHOOL (Worcester)
  • MIFFLIN (Worcester)
  • CHARLES E RODERICK (Wrentham)