All Hour of Code events — Italy

  • Istituto comprensivo A.Castagnolo (Agrigento)
  • Omnicomprensivo Alanno (Alanno Scalo)
  • IC Albisole (Albisola Superiore)
  • gemlli leporano (Alife)
  • Scuola Primaria Allume classe I (Allume)
  • mons. E. Bullian (Ampezzo)
  • ISTITUTO COMPRENSIVO Don Bosco - Manzoni (Andria)
  • scuola primaria bianchi (cs) (Bianchi)
  • Don Milani (Bologna)
  • Suor Teresa veronesi (Bologna)
  • Istituto Comprensivo 1 Cangemi (Boscoreale)
  • ICBracciano (Bracciano)
  • I.C. "Toscanini" (Capiago Intimiano)
  • Istituto Comprensivo "P. A. Coppola" (Catania)
  • Scuola Primaria Cingoli (Cingoli)
  • Associaizone scuola Montessori Como (Como)
  • Istituto comprensivo Falcone (Copertino)
  • I.C."G.Vasi" Corleone (Corleone)
  • IC GULLO COSENZA IV (Cosenza)
  • Istituto Omnicomprensivo Mameli-Magnini (Deruta)
  • Liceo Morando Morandi (Finale Emilia)
  • ou (Florence)
  • Liceo Scientifico "A.Volta" (Foggia)
  • I.C. Carlo Amore modica (Frigintini, Modica)
  • Istituto Comprensivo Frosinone 4 (Frosinone)
  • I.S.I.S Gadda Rosselli (Gallarate)
  • Informatica Gressoney (Gressoney-Saint-Jean)
  • PRIMARIA "G.COTTA" DI LEGNAGO CLASSE 3^B (Legnago)
  • I.C. Maddaloni 1 Villaggio (Maddaloni)
  • EABH (Mantua)
  • Enrico Fermi (Mantua)
  • enrico fermi (Mantua)
  • MARCONI (Marcianise)
  • Beatrice (Mesagne)
  • N/A (Metropolitan City of Naples)
  • I.T.T. ETTORE MAJORANA (Milazzo)
  • Cinzia Ostrifate (Napoli)
  • Luigi vanvitelli (Napoli)
  • ato2 (Napoli)
  • Istituto Comprensivo Rosciano (Nocciano)
  • IV Istituto Comprensivo Statale Nocera Inferiore (Nocera Inferiore)
  • none (None)
  • Rodari (Novara)
  • emanuele2008 (Palermo)
  • SCUOLA IDA E FELICE GAJO (Parabiago)
  • andrea saveriano (Pomigliano d'Arco)
  • iti g marconi (Pontedera)
  • Scuola Secondaria di I grado Marconi (Porto Sant'Elpidio)
  • IC pratola serra (Pratola Serra)
  • Gerini (Roma)
  • IC piazza forlanini (Roma)
  • I,C,Via Baccano (Rome)
  • IC Alessandro Magno (Rome)
  • gerini (Rome)
  • i.c parco della vittoria (Rome)
  • montecorvino pugliano (Salerno)
  • Suola secondaria di primo grado giosuè carducci (San Cataldo)
  • miniera del sapere (San Giovanni di Baiano)
  • Scuola Primaria "Noè Bordignon" (San Zenone degli Ezzelini)
  • Borgo Rodari Sanremo (Sanremo)
  • Istituto Comprensivo Santa Lucia del Mela (Santa Lucia del Mela)
  • i.c. PapaGiovanni XXIII (Savigliano)
  • Istituo Comprensivo Sermide (Sermide)
  • Istituto Professionale Statale Enrico Falck (Sesto San Giovanni)
  • Scuola Primaria Achille Ferruzzi, I. C. Ernesto Monaci (Soriano nel Cimino)
  • Janus Sistemi Informatici (Spezzano Albanese)
  • 7° Istituto Comprensivo "Costanzo" Siracusa (Syracuse)
  • IC Gavazzeni (Talamona)
  • Liceo Aristosseno (Taranto)
  • Scuola Primaria "San Domenico Savio" (Terzigno)
  • Flyber s.r.l. (Teverola)
  • Istituto Comprensivo Trento 6 - SSPG "A. MANZONI" (Trento)
  • ITIS "Enrico Mattei" (Urbino)
  • IC Rita Levi Montalcini (Valle Martella)
  • G. Marconi (Venegono Superiore)
  • G.Marconi (Venegono Superiore)
  • IC Don Milani Viareggio (Viareggio)
  • I.c.marro (Villar Perosa)
  • Ic villasanta (Villasanta)