All Hour of Code events — Argentina

  • (San Martin)
  • (Béccar)
  • (Tigre)
  • (Río Gallegos)
  • (San Nicolas)
  • (Benavidez)
  • (Rosario)
  • (Río Cuarto)
  • (Chacarita)
  • (Alfredo Peña)
  • (San Fernando del Valle de Catamarca)
  • (Buenos Aires)
  • (San José de Fray Mamerto Esquiú)
  • (Corrientes)
  • (Casa de Piedra)
  • (Caleta Olivia)
  • (Catamarca)
  • (Bell Ville)
  • (Del Viso, Pilar)
  • (Córdoba)
  • (General Deheza)
  • (Pilar)
  • (Villa Adelina)
  • (Belgrano)
  • (José León Suárez)
  • (Los Polvorines)
  • (Crespo)
  • (Rincón de Milberg)
  • (Comodoro Rivadavia)
  • (San Nicolás)
  • (Villa Crespo)
  • (La Plata)
  • (Caseros)
  • (Unquillo)
  • (Olivos)
  • (Chumbicha)
  • (Villa María)
  • (La Boca)
  • (San Telmo)
  • (Balvanera)
  • 1974 (San Nicolas)
  • 4-122 República Italiana (Guaymallén)
  • Accenture (Monserrat)
  • ana (Rosario)
  • Andrea Arenas tobon (Resistencia)
  • Atalicio aguilar armijo (San Nicolas)
  • Belatrix (Mendoza)
  • Caleb go (Rosario)
  • CHIP 8203 Centro de Computación Educativa (Rosario de la Frontera)
  • Club del código Córdoba (Córdoba)
  • Colegio Ambrosio O´Higgins (Puerto Madero)
  • Colegio Estudiantes de La Plata (Mar del Plata)
  • Colegio Estudiantes de la Plata (Mar del Plata)
  • colegio Estudiantes De La Plata (Gonnet)
  • colegio Estudiantes de la Plata (Mar del Plata)
  • colegio estudiantes de la plata (Ramos Mejía)
  • colegio estudiantes de la plata
  • Colegio Jesús en el Huerto de los Olivos (Olivos)
  • colegio LUCERO NORTE (Pilar Centro)
  • Colegio Mecenas (Balvanera)
  • Colegio Nuevo Surco (América)
  • Colegio San Agustin (Mar del Plata)
  • Colegio San Antonio (Pinamar)
  • Colegio San jose (Villa Maipú)
  • colegio san martin de tours (San Fernando)
  • Colegio Secundario Rural de Vértiz (Vértiz)
  • colegio siglo XXI (Salta Capital)
  • Corporación Educacional San José de Puente Alto (Villa Urquiza)
  • Departamento de Aplicación N2 ISFD (Chos Malal)
  • diegpo (San Nicolas)
  • donald trump (Balvanera)
  • E. E. S.T.N1 (Almagro)
  • E.E.ST.Nº 2 SANTIAGO DE LINIERS (Ensenada)
  • E.S.E.T.P N760 (Comodoro Rivadavia)
  • EA (Lules)
  • EES N° 2 (Henderson)
  • EES N° 21 "Dr. Mariano Moreno" (Moreno)
  • EES N°159 (Pampa del Indio)
  • EES N°2 (Carhué)
  • EESNª4 (Tapiales)
  • EESNª4 "Dr. Eduardo Acevedo" (Tapiales)
  • EEST 11 La Matanza Buenos Aires (Ciudad Evita)
  • EEST N°1 "Bernardo A. Houssay" (Vedia)
  • EESTn° 1 (Colón)
  • EET Nº 33 "Director Carlos Silva" (Resistencia)
  • EETN 4 (Bahía Blanca)
  • eetn2 de Berazategui (Berazategui)
  • eetp 402 (Venado Tuerto)
  • EPBD Nelson Mandela (Rosario)
  • EPET Nº7 "Ing. José A. Alcobert" (San Fernando del Valle de Catamarca)
  • Epp N°8 (Pico Truncado)
  • ESC N°284 (Roque Saenz Peña)
  • Esc. 13 DE 10 (Saavedra)
  • Esc. Sec. N° 5 "Gdor. F. R. Galindez", San Fernando del Valle de Catamarca. Catamarca (San Fernando del Valle de Catamarca)
  • Escuela de Educación Secundaria N° 1 "Profesor Néstor Santiago Rodríguez" (Orense)
  • Escuela de la Ciudad (Bahía Blanca)
  • Escuela Los Ceibos (Ramos Mejía)
  • ESCUELA N º 89 (Chichinales)
  • Escuela Normal Superior Maestros Argentinos (Corral de Bustos)
  • Escuela Nro 33 (Cipolletti)
  • Escuela N° 734 (Lago Puelo)
  • Escuela N°48
  • Escuela Paula Albarracín de Sarmiento (Olivos)
  • Escuela Primaria Particular Autorizada Nº 1494 Centro Educativo Jerárquicos (Santa Fe)
  • Escuela Privada Ranelagh (Berazategui)
  • Escuela PROA-A Villa Dolores (Villa Dolores)
  • Escuela provincial N° 784 (Trelew)
  • Escuela Secundaria 2 "Clara J. Armstrong" (Catamarca)
  • escuela seucndaria 57 (Esquiú)
  • ESETP 760 (Comodoro Rivadavia)
  • ESETP Guardacostas Río Iguazú n°760 (Comodoro Rivadavia)
  • estudiantes de la plata (City Bell)
  • Estudiantes de La Plata (Gonnet)
  • Estudiantes de La Plata (City Bell)
  • Estudiantes de La Plata (Mar del Plata)
  • estudiantes de la plata (Balvanera)
  • Facultad de Tecnología y Ciencias Aplicadas - Univ. Nac. de Catamarca (San Fernando del Valle de Catamarca)
  • Grilli College Canning
  • Grupo Scout 139 San Maximiliano Maria Kolbe (Tigre)
  • I.C. CENA - LTIC847002 (Rosario)
  • IC CATANZARO V.VIVALDI - CZIC86700C (José León Suárez)
  • IC CETRARO - CSIC872004 (José León Suárez)
  • IMEI (Capitán Bermúdez)
  • Instituto Educacional Fatima de MArtinez (Martínez)
  • Instituto grilli (Malvinas Argentinas)
  • Instituto Industrial Luis A. Huergo (San Telmo)
  • Instituto Mario Fabián Alsina
  • Instituto Mater Dolorosa (Villa Devoto)
  • Instituto San Martín (Mar del Plata)
  • Instituto Santa Teresita (Henderson)
  • IPEM 176 Granadero José Marquez (Córdoba)
  • IPEM 294 ANEXO SANTA CATALINA (Córdoba)
  • ISFD NUESTRA SEÑORA DE FATIMA (Córdoba)
  • Jr (Balvanera)
  • Lexi (Balvanera)
  • Los cerrillos (Río Tercero)
  • MARIA SCHININA' - RGIC824005 (José León Suárez)
  • marina (Longchamps)
  • mickey (San Nicolas)
  • Micumic (Buenos Aires)
  • None (Córdoba)
  • none (Balvanera)
  • nora's lemonade program (San Nicolas)
  • Northlands. OLIVOS (Olivos)
  • OPSM (Palermo)
  • Organizzato in luogo diverso da una scuola (José León Suárez)
  • Paula Albarracin de Sarmiento (Olivos)
  • Ping Ming (San Nicolas)
  • Privado (Benito Juárez)
  • Punto Digital Piedra Buena 1 (Comandante Luis Piedrabuena)
  • randitya hundal (Villa Crespo)
  • Rob (La Plata)
  • Saint Mary School (Villa Urquiza)
  • San Martin de Tours (San Fernando)
  • san martin de tours (San Fernando)
  • San Martín de Tours
  • San Sifón (Lobos)
  • sistem.com
  • St Andrew's Scots School (Béccar)
  • St Luke's College Nordelta (Tigre)
  • Tecno Kids (Villa Crespo)
  • Tj (San Nicolas)
  • Técnica Nº 1 Berisso Provincia de Buenos Aires (Berisso)
  • UADE
  • Universidad Autónoma de Entre Ríos (Federación)
  • Universidad de Magallanes (Palermo)
  • Universidad del Chubut (Rawson)
  • universidad general sarmiento (Malvinas Argentinas)
  • UTN (Resistencia)