Oslavujte počítačovou vědu všude!

Kdokoli, kdekoli může uspořádat událost Hodinu kódu. Jednohodinové výukové programy ve více než 45 jazycích. Nejsou nutné žádné zkušenosti.
 
 
1,462,878,915 lidí vyzkoušelo
Globální hnutí ve více než 180 zemích
85,707 events registered in 2021, 79 v České republice (Germany).


Vysvětlivky
Událost Hodiny kódu
Speciální událost
Kompletní seznam událostí lze zobrazit na stránce událostí.

Připojte se k nám

Jestliže se chcete zúčastnit, nemusíte se registrovat! Aktivity hodiny programování jsou k dispozici po celý rok. Zkuste nějakou aktivitu nebo si přečtěte našeho Návodného průvodce naplánováním akce pro Vaši třídu. A tak jako každý rok v prosinci se může i letos vaše třída přidat k milionům studentů po celém světě a oslavit Týden vzdělávání v informatice účastí na Hodině kódu. Registraci na tuto každoroční oslavu otevíráme už v říjnu.

Incredible stats from last year's Hour of Code. In one week alone:

Studenti se učí ve 40 jazycích

Přes 100M studentů zkusilo Hodinu kódu

Nejčastější dotazy

Co je Hodina kódu?

Hodina programování začala jako hodinový úvod do počítačové vědy navržený tak, aby demystifikoval „programování“, aby ukázal, že základy se může naučit každý, a aby se rozšířila účast studentů na poli počítačových věd. Od té doby se z toho stalo celosvětové úsilí oslavit počítačové vědy, počínaje hodinovými programovacími aktivitami, avšak s tím, že dále se pokračuje komunitními projety všeho druhu. Podívejte se na výukové kurzy a aktivity. Tuto kampaň podporuje přes 400 partnerů a 200 000 vzdělavatelů po celém světě.

Kdy začne akce Hodina kódu?

„Hodina programování“ se koná každý rok během Týdne vzdělávání v počítačových vědách. 2021 Týden vzdělávání v počítačových vědách bude 10. až 25. října, ale „Hodinu programování“ můžete hostovat kdykoli během roku. Týden vzdělávání v počítačových vědách se koná každoročně v den narozenin pionýra počítačových věd Admiral Grace Murray Hopper (9. prosince 1906).

Proč informatika?

Každý student by měl mít příležitost učit se počítačovou vědu. Pomáhá to v něm rozvíjet schopnost řešit problémy, logiku a kreativitu. Když začnou včas, budou mít studenti základ pro úspěch na jakékoli kariérní dráze 21. století. Na další statistiky se můžete podívat tady.

Jak se zúčastnit akce Hodina kódu?

Začít plánovat můžete tady přečtením našeho návodného průvodce. Akci „Hodina programování“ můžete pořádat ve své škole nebo v jiném společenství — jako třeba v mimoškolním klubu, neziskové organizaci, nebo v práci. Nebo to prostě zkuste sami, až přijde 10. října.

Kdo je v pořádá akci Hodina kódu?

„Hodina programování“ je založena na našem „Týdnu hodin programování a vzdělávání v počítačových vědách“ Komise pro vzdělávání a inspekci, jakož i na naší bezprecedentní spolupráci s partnery, kteří se daly dohromady, aby podpořili „Hodinu programování“ — sem patří mimo jiné Microsoft, Apple, Amazon, skupina „Boys and Girls Clubs of America“ („Klub hochů a dívek Ameriky“) a Vysokoškolský panel.

Nevím nic o kódování. Mohu uspořádat takovou akci?

Samozřejmě. Aktivity „Hodiny programování“ probíhají pod vlastním vedením. Jediné, co musíte udělat, je zkusit naše aktuální výukové kurzy, vybrat si výukový kurz dle vlastní preference a vybrat si hodinu — o ostatek se postaráme my. Máme také možnosti pro všechny věkové kategorie a pro všechny úrovně zkušeností, od školky výše. Chcete-li začít plánovat svou akci, nejprve si přečtěte návodného průvodce.

Jaké zařízení mám pro své studenty použít?

Výukové kurzy Code.org fungují na všech zařízeních a prohlížečích. Další informace o technických potřebách pro výukové kurzy Code.org najdete zde. Technické potřeby pro výukové kurzy jiné než Code.org najdete na code.org/learn v popisu konkrétního výukového kurzu. Jestliže Vaše škola nemůže využít výukových kurzů, nezapomeňte, že nabízíme také aktivity bez elektřiny!

Potřebuji počítač pro každého účastníka?

Ne. Máme výukové kurzy „Hodinny programování“, které fungují na PC, inteligentních telefonech, tabletech, i některé, na které vůbec není potřeba žádný počítač! Můžete se přidat odkudkoli a s čímkoli.

Tady je několik možností:

  • Práce ve dvojicích. Výzkumy ukazují, že studenti se nejlépe učí při programování ve dvojicích, když sdílejí počítač a pracují společně. Vybídněte své studenty, aby utvořili dvojice.
  • Používejte promítačku. Jestliže máte projektor a plátno k používání spolu s počítačem připojeným k webu, může celá Vaše skupina dělat Hodinu programování společně. Sledujte videa společně a střídejte se při řešení hlavolamů a zodpovídání otázek.
  • Vypněte. Nabízíme výukové kurzy nevyžadující vůbec žádný počítač.

Jsem v České republice (Germany). Jakým způsobem se mohu zúčastnit?

Pořádat hodinu programování může každý kdekoli na světě. Poslední rok studenti na celém světě spojili na Hodinu programování. Více si můžete zjistit tady.

Jak mohu udělat výukový kurz pro akci Hodina kódu?

Jestliže máte zájem stát se partnerem výukového kurzu podívejte se na naše směrnice a doporučení. Rádi bychom pořádali mnoho různých zajímavých možností, ale primárním cílem je optimalizovat prožitek pro studenty a učitele, pro které jsou počítačové vědy nové.

Potřebují se studenti přihlásit pomocí účtu? Budu si muset založit svůj účet?

Ne. K tomu, aby student vyzkoušel Hodinu programování není potřeba naprosto žádná registrace ani přihlášení. Většina pokračovacích kurzů vyžaduje k uložení pokroku studenta vytvoření účtu. Dále pak, přihlášením k „Hodině programování“ NEVYTVÁŘÍTE automaticky účet na Code Studio. Jestliže chcete svým studentům vytvořit účty, postupujte prosím podle následujících pokynů.

Kde mohu vytisknout certifikáty pro své studenty?

Přejděte na naši stránku certifikátů, kde můžete předem vytisknout certifikáty pro celou třídu. Dále můžete vytisknout speciální certifikáty pro studenty vykonávající výukový kurz Minecraft.

Které činnosti bych měl(a) dělat se studenty středních škol?

Naše výukové kurzy „Hvězdné války“ a Minecraft jsou ideální pro vysokoškoláky, zejména verze Hvězdných válek v jazyce JavaScript a volně hratelná úroveň obou těchto výukových kurzů. Alternativně doporučujeme vyzkoušet některý z našich výukových kurzů pro začátečníky na code.org/learn, kde můžete začít, jako například výukový kurz s Angry Birds nebo s Annou a Elsou. Středoškolský student by měl být schopen absolvovat některý z těchto kurzů do 30 minut a pak může vyzkoušet pokročilejší výukový kurz v jazyce JavaScript, jako například Khan Academy nebo CodeHS.

Jak počítáte hodiny kódu?

Sledovač „Hodiny programování“ není přesným měřidlem užívání. Při sledování účasti v hodině programování nepočítáme přesně unikátní ID studentů, zejména proto, že nevyžadujeme, aby se student přihlásil nebo zaregistroval. Následkem toho nepočítáme účastníky přesně. Všechny podrobnosti si můžete přečíst zde.

Proč nevidím svoji tečku na mapě?

Litujeme, že tuto akci nevidíte na mapě „Hodiny programování“. Protože se registrují desítky tisíc organizátorů, mapa agreguje data a zobrazuje pro několik akcí jeden bod. Jestliže kliknete na odkaz stránka událostí pod mapou, budete nasměrováni na seznam všech akcí podle stavu, a tam budete moci najít svou akci. Kromě toho, vzhledem k těm tisícům lidí, kteří se do „Hodiny programování“ zaregistrovali, aktualizace mapy a seznamu akcí si obyčejně vyžádá 48 hodin. Podívejte se sem znovu za několik dní!

Kolik toho můžu za hodinu naučit?

Cílem „Hodiny programování“ není vyučit někoho během jedné hodiny tak, aby se stal expertem na počítačové vědy. Jedna hodina stačí jen na to, abyste se naučili, že počítačová věda je zábavná a tvořivá, že je dostupná lidem všech věkových kategorií, je pro všechny studenty, bez ohledu na jejich pozadí. Měřítkem úspěchu této kampaně není to, kolik se studenti počítačových věd naučí - úspěch je reflektován širokou účastí obou pohlaví a etnických a socioekonomických skupin a výsledným zvýšením účasti a zapojení, které vidíme v kurzech počítačových věd na všech úrovních. Miliony zúčastněných učitelů a studentů se rozhodlo pro více než jednu hodinu - učit se celý den nebo celý týden nebo déle, a mnoho studentů se následkem toho rozhodlo zapsat se na celý kurz (nebo i na vysokoškolskou přednášku).

Kromě studentů je dalším „učícím se“ vzdělavatel, který získá během jedné hodiny sebedůvěru, že umí vyučovat počítačové vědy, ačkoli univerzitní diplom na výuku počítačových věd třeba nemá. Desítky tisíc učitelů se rozhodují pokračovat v počítačových vědách dále, ať už absolvováním PD studia nebo nabízením následných online kurzů, nebo obojím. A toto platí i pro vedení škol, které si uvědomí, že počítačové vědy jsou něčím, co jejich studenti chtějí a čeho jsou jejich učitelé schopni.

Nadevše je potřeba zdůraznit, že tím, co se všichni účastníci mohou během jedné hodiny dozvědět, je, že to dokážeme.

Jak mohu pokračovat se svým učením po hodině kódu?

„Hodinu programování“ může pořádat kdokoli a kdykoli. Výukové kurzy jsou tu celý rok. Můžete očekávat, že všechny naše výukové kurzy a osnovy budou na našem serveru k dispozici napořád. Podívejte se prosím na naše prostředky, kde najdete průvodce k pořádání akcí a další prostředky, pomocí kterých můžete své „Hodině programování“ zajistit úspěch.